Štvrtok, 28. október 2021
Slnečno  3,8 °C
Mimoriadne správy

Slovensko podporuje obnovenie výcviku v Mali, snahou je aj odstrániť hrozbu terorizmu

 Webnoviny   2. september 2021  72
Slovensko podporuje obnovenie výcviku v Mali, snahou je aj odstrániť hrozbu terorizmu

2.9.2021 (Webnoviny.sk) - Slovensko podporuje postupné obnovenie výcvikových aktivít v Mali. Po rokovaní ministrov obrany členských štátov Európskej únie (EÚ) v Slovinsku to uviedol minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). Jeho stanovisko poskytla hovorkyňa rezortu Martina Kovaľ Kakaščíková.

Angažovanosť v regióne Sahel


Ústrednými témami stretnutia Rady pre zahraničné veci boli aj misie a operácie medzinárodného krízového manažmentu či aktuálna situácia v Afganistane. Diskusia bola tiež venovaná takzvanému Strategickému kompasu EÚ či spoločnému návrhu na vytvorenie vojenskej poradnej a výcvikovej misie EÚ na Ukrajine.

Strategickým cieľom angažovanosti EÚ v regióne Sahel musí byť posilnenie schopnosti krajín zaručiť bezpečnosť svojich obyvateľov a odstrániť hrozbu terorizmu. Aj preto podporujeme postupné obnovenie výcvikových aktivít v Mali,“ priblížil Naď.

Zlepšenie spolupráce medzi EÚ, NATO a OSN


Na zasadnutí Rady pre zahraničné veci EÚ sa ministri obrany venovali predovšetkým súčasnému vývoju v regióne Sahel, Mozambiku a tiež postupu operácie IRINI, ktorej cieľom je presadzovať zbrojné embargo voči Líbyi. V tejto súvislosti informoval minister Naď svojich kolegov aj o aktuálnom pôsobení slovenských vojakov v operácii EUFOR Althea v Bosne a Hercegovine.

Šéfovia rezortov obrany EÚ tiež absolvovali pracovné stretnutie, na ktorom diskutovali spolu so zástupcom Generálneho tajomníka NATO Mirceom Geoanom a námestníkom generálneho tajomníka OSN pre mierové operácie Jean-Pierrom Lacroixom o možnostiach zlepšenia spolupráce medzi EÚ, NATO a OSN.

Viac k témam: vojaci, výcvik vojakov
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovensko podporuje obnovenie výcviku v Mali, snahou je aj odstrániť hrozbu terorizmu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.