Piatok, 22. október 2021
Jasno  8,9 °C
Mimoriadne správy

Slovensko finančne podporí zdravotníctvo pre migrantov v Grécku, prisťahovalecké tábory sú preplnené

 Webnoviny  19. august 2021  59
Slovensko finančne podporí zdravotníctvo pre migrantov v Grécku, prisťahovalecké tábory sú preplnené

19.8.2021 (Webnoviny.sk) - Sumou jeden milión eur podporí Slovensko projekt, ktorý je zameraný na poskytovanie zdravotníckej pomoci migrantom v záchytných a ubytovacích centrách na gréckych ostrovoch Lesbos, Samos, Leros, Chios a Kos.

Vyplýva to zo zmluvy medzi Ministerstvom vnútra SR a Medzinárodnou organizáciou pre migráciu (IOM), ktorá projekt zastrešuje. Cieľom projektu, ktorý má trvať deväť mesiacov, je odľahčiť nápor na národný systém zdravotnej starostlivosti v Grécku.

Plány organizácie


„Súčasným zdravotníckym zariadeniam na ostrovoch chýba primeraná kapacita na poskytnutie zdravotných vyšetrení v rámci základnej zdravotnej starostlivosti a na prevenciu voči chorobám," uvádza sa v zmluve s tým, že už od decembra 2020 aktivity na pomoc Grécku v tejto oblasti podporuje Rakúsko.

Konkrétne má IOM v úmysle v záchytných táboroch vybudovať biochemické laboratóriá a röntgenové stanice a zabezpečiť pre ne potrebný personál.

Plne vyťažené záchytné centrá


Dokument konštatuje, že v roku 2019 prišlo do Grécka približne 71 300 migrantov a v roku 2020 ďalších 14 785. Záchytné centrá na ostrovoch sú tak vyťažené na 100 percent.

„Preplnenosť v kombinácii s nedostatočnými hygienickými podmienkami a nedostatkami v oblasti bezpečnosti majú najväčší dopad na zdravie prisťahovaleckej populácie, obzvlášť na jednotlivcov v zraniteľných situáciách," uvádza sa v dokumente.

Viac k témam: finančná pomoc, migranti, projekt
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovensko finančne podporí zdravotníctvo pre migrantov v Grécku, prisťahovalecké tábory sú preplnené © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.