Streda, 19. jún 2024
Slnečno  27 °C
Mimoriadne správy

Slovenská šibačka patrí medzi najunikátnejšie veľkonočné tradície, najextrémnejší zvyk majú Filipínci

 Webnoviny  31. marec 2024  195  
Slovenská šibačka patrí medzi najunikátnejšie veľkonočné tradície, najextrémnejší zvyk majú Filipínci

31.3.2024 (SITA.sk) - Šibačku dievčat a žien slovenskými chlapcami a mužmi zaradila nemecká online platforma Statista medzi desať unikátnych veľkonočných tradícii vo svete.

Obrovská omeleta


K podobne unikátnym tradíciám podľa platformy patrí výroba obrovskej omelety na Veľkonočný pondelok v obci Haux vo francúzskom departemente Gironde, ktorá nasýti tisíc ľudí a spotrebujú na ňu viac ako 15-tisíc vajec.

Platforma k ním zaradila aj obrovské vatry a zdobenie stromčekov maľovanými vajíčkami v Nemecku či zvyk švédskych detí chodiť od domu k domu a vymieňať kresby a maľby za sladkosti.

V Grécku platforma našla dve unikátne tradície. Jednou je hádzanie hlinených hrncov z balkónov v čase zvonenia na záver omše na Veľkonočnú nedeľu na znak vyháňania zlých duchov.

Druhú unikátnu tradíciu zachovávajú na gréckom ostrove Chios, kde farníci z dvoch kostolov stojacích na protiľahlých kopcoch strieľajú podomácky vyrobené rakety a získavajú body za zásah susedovej zvonice.

Ukrývanie cigariet a tabaku


Unikátnou tradíciou mimo Európy je podľa platformy Statista ukrývanie cigariet a balíčkov tabaku na stromoch okolo kostolov na Papue-Novej Guinei a ich rozdávanie po bohoslužbách.

V meste Antigua v Guatemale zas obyvatelia pokrývajú ulice kobercami vyrobenými z pilín, ihličia a kvetov a potom po nich prechádzajú procesie veriacich.

Najextremnejšia tradícia


Určite najextrémnejšia z desiatich vybraných tradícií sa odohráva na Filipínach, dodáva Statista.

V meste San Fernando totiž veľmi oddaní kresťanskí veriaci znázorňujú bičovanie Krista a časť z nich sa dokonca necháva pribiť na kríž.

Viac k témam: Prieskum, Tradície, Veľká noc
Zdroj: SITA.sk - Slovenská šibačka patrí medzi najunikátnejšie veľkonočné tradície, najextrémnejší zvyk majú Filipínci © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.