Pondelok, 17. máj 2021
Oblačno  8,7 °C
Mimoriadne správy

Slovákov cestujúcich do Slovinska čaká desaťdňová karanténa, platia však aj výnimky

 Webnoviny  18. november 2020  70
Slovákov cestujúcich do Slovinska čaká desaťdňová karanténa, platia však aj výnimky

18.11.2020 (Webnoviny.sk) - Slovenská republika je z pohľadu Slovinska zaradená do takzvaného červeného zoznamu, patrí teda medzi krajiny so zhoršenou epidemiologickou situáciou. Pri vstupe do Slovinska je tak pre občanov prichádzajúcich zo SR povinná 10-dňová karanténa.

Viac o téme: Koronavírus


Tá sa nevyžaduje v prípade, ak cestujúci na hranici predloží negatívny výsledok PCR testu, nie starší ako 48 hodín (počíta sa od momentu vykonania testu) alebo spĺňa niektorú z nižšie uvedených výnimiek. Informuje o tom Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR).

Povinná karanténa pre cestujúcich


V prípade, ak cestujúci nesplní jedno z nasledovných kritérií, bude mu nariadená povinná 10 dňová karanténa.

„Pokiaľ sa nechá v priebehu karantény otestovať a následne predloží negatívny výsledok testu na COVID-19, bude karanténa zrušená. Osoba, ktorá nemá bydlisko v Slovinsku, absolvuje karanténu v mieste, kde plánuje alebo má zaistené ubytovanie. Osoby, ktoré prichádzajú do Slovinska v súvislosti výkonom práce, absolvujú karanténu na adrese poskytnutej zamestnávateľom,“ upozorňuje rezort diplomacie.

Medzi výnimky, pri ktorých pri vstupe do Slovinska nie je povinná karanténa, patria napríklad denní pendleri (povinné potvrdenie o pracovnom pomere), ktorí sa vracajú naspäť do 14 hodín od vstupu. Ďalej tiež osoby vykonávajúce činnosť v rámci medzinárodnej dopravy.

Tranzit cez krajinu je bez obmedzení


Tranzit cez Slovinsko je bez obmedzení, musí sa však uskutočniť v priebehu 12 hodín od vstupu do Slovinska. Výnimka sa zároveň vzťahuje na osoby prekračujúce hranice z dôvodu účasti na vzdelávaní alebo vedeckej činnosti, vrátane ich doprovodu, ktorý musí opustiť Slovinsko do 24 hodín, osoby vstupujúce do Slovinska z dôvodu urgentných osobných alebo obchodných záležitostí, pokiaľ opustia Slovinsko najneskôr do 12 hodín.

Výnimka tiež platí pre osobu a jej sprevádzajúcich členov rodiny, ktorá vstupuje do Slovinska za účelom potvrdenej nevyhnutnej zdravotnej prehliadky či lekárskeho zákroku, a ktorá sa ihneď vráti po ukončení prehliadky alebo ako náhle jej to zdravotný stav umožní.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ľubľane naďalej odporúča občanom pred cestou do Slovinska (ak je nevyhnutná) zaregistrovať sa na webovej stránke ministerstva alebo pomocou mobilnej aplikácie Svetobežka.

Viac k témam: bezpečnostné opatrenia, COVID-19, karanténa, Koronavírus, Pandémia
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovákov cestujúcich do Slovinska čaká desaťdňová karanténa, platia však aj výnimky © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.