Štvrtok, 21. január 2021
Prevažne slnečno  1,6 °C
Mimoriadne správy

Slováci môžu do Rakúska cestovať bez obmedzení, pozor však na podmienky

 Webnoviny   3. november 2020  111
Slováci môžu do Rakúska cestovať bez obmedzení, pozor však na podmienky

3.11.2020 (Webnoviny.sk) - Vstup do Rakúska bez obmedzení, teda bez povinnej 10-dňovej domácej karantény a negatívneho PCR-testu, platí pre cestujúcich zo skupiny takzvaných bezpečných krajín, vrátane Slovenskej republiky. Podmienkou však je, že prichádzajúce osoby sa zdržovali posledných desať dní výlučne v niektorom zo štátov zo zoznamu bezpečných krajín. Informuje o tom Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR).

Rezort diplomacie však upozorňuje, že vstup do Rakúska nevylučuje vykonávanie náhodných alebo aj priebežných kontrol na hraničných priechodoch zameraných najmä na cestovateľskú anamnézu a aktuálny zdravotný stav cestujúcich.

Bez testu do karantény


Vstup do Rakúska s obmedzeniami však platí pre občanov Rakúska, Európskej únie (EÚ), Európskeho hospodárskeho priestoru a Švajčiarska, ako aj pre všetky osoby s úradne nahláseným alebo s obvyklým pobytom v Rakúsku a tiež pre osoby s legálnym titulom na pobyt v Rakúsku, a to pokiaľ prichádzajú z krajiny definovanej ako s „COVID-zvýšeným rizikom“. Občania patriaci do tejto skupiny musia pri príchode či vstupe do Rakúska predložiť negatívny PCR-test, nie starší ako tri dni.

Kto sa takýmto testom nemôže preukázať pri návrate či príchode do Rakúska (nie tranzite), je povinný absolvovať domácu 10-dňovú karanténu a zároveň je povinný predložiť takýto negatívny test dodatočne, najneskôr do 48 hodín.

Viac o téme: Koronavírus„Po predložení negatívneho testu je možné domácu karanténu predčasne ukončiť. V prípade porušenia tohto nariadenia hrozí pokuta v správnom konaní až do výšky 1 450 eur,“ upozorňuje MZVEZ SR.

Zároveň pre osoby vracajúce sa či prichádzajúce do Rakúska (nie tranzit) z krajiny neuvedenej v zozname bezpečných krajín ani v zozname takzvaných krajín s „COVID-zvýšeným rizikom“ platí povinnosť buď predložiť negatívny PCR-test, ktorý nie je starší ako tri dni alebo nastúpiť do povinnej 10-dňovej karantény (do predloženia negatívneho testu vykonaného na vlastné náklady). V tejto skupine však platí možnosť zotrvať v karanténe bez povinnosti predloženia negatívneho PCR-testu celých 10-dní.

Zákaz vychádzania i návštev


Vstup s obmedzeniami tiež platí pre občanov tretích štátov, ktorým bola udelená výnimka pre vstup do Rakúska. Ide napríklad o sezónnych pracovníkov, opatrovateľský personál či diplomati s tým, že musia predložiť negatívny PCR-test, ktorý nie je starší ako tri dni a zároveň zotrvať v povinnej 10-dňovej domácej karanténe.

Rezort diplomacie však pripomína, že Rakúsko aj naďalej zatiaľ zakazuje vstup príslušníkov takzvaných tretích štátov mimo hraníc EÚ/Schengenu.

Vzhľadom na zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu vláda Rakúska zaviedla od 3. novembra, obmedzenie vychádzania a čiastočné uzatvorenie viacerých typov prevádzok, a to predbežne do 30. novembra 2020. V Rakúsku platí zákaz vychádzania medzi 20:00 – 6:00 týkajúci sa predovšetkým zákazu návštev.

Medzi výnimky patrí napríklad cesta za prácou, prechádzka či pomoc iným občanom. Uzatvorené sú taktiež hotelové a gastronomické prevádzky, pričom výnimka sa vzťahuje na ubytovanie osôb na pracovných cestách, výdaj jedál so sebou či donášku jedál. Stredné školy, odborné a vysoké školy prechádzajú na dištančné vzdelávanie.

Viac k témam: bezpečnostné opatrenia, cestovanie, Koronavírus, Zákaz vychádzania
Zdroj: Webnoviny.sk - Slováci môžu do Rakúska cestovať bez obmedzení, pozor však na podmienky © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.