Utorok, 20. január 2026
Mimoriadne správy
- Čína zaznamenala rekordne nízku pôrodnosť, demografická kríza sa prehlbuje
- Premiér Fico sa stretol s americkým prezidentom, témou bola Ukrajina aj kríza v EÚ – VIDEO, FOTO
- Civilné obete na Ukrajine prudko vzrástli, OSN označila rok 2025 za jeden z najhorších od začiatku vojny
- Vláda Grónska neakceptuje prevzatie ostrova Spojenými štátmi za žiadnych okolností, odkázala Trumpovi
- Trump vyzval Kubu na dohodu, kým nebude neskoro. Rubio by vraj mohol byť prezidentom
Skupina právnikov viní Európsku úniu zo zločinov proti ľudskosti, vraj môže za smrť migrantov
PARÍŽ 3. júna (WebNoviny.sk) - Skupina právnikov požiadala v pondelok Medzinárodný trestný súd (ICC) v Haagu, aby sa zaoberal politikou Európskej únie (EÚ) voči migrantom.
Vo svojej správe uvádzajú, že na základe európskej migračnej politiky, ktorá je podľa nich zodpovedná za zločiny proti ľudskosti, zadržali v Stredomorí viac ako 40-tisíc ľudí a odovzdali ich do záchytných táborov a zariadení, kde podstupovali mučenie.
Majú byť zodpovední za smrť migrantov
Citujúc verejné dokumenty Európskej únie, vyhlásenia francúzskeho prezidenta, nemeckej kancelárky a iných predstaviteľov Európskej únie, správa uvádza, že predstavitelia EÚ sú vedome zodpovední za smrť migrantov na mori a súši a rozšírené prípady znásilnenia a mučenia migrantov v rukách líbyjskej pobrežnej stráže, ktorú únia financuje a poskytuje jej výcvik.
Správa priamo nemenuje žiadneho predstaviteľa EÚ, avšak cituje pokračujúce vyšetrovanie ICC v prípade osudu migrantov v Líbyi.
"Necháme to na žalobcu, či sa on alebo ona odváži ísť do štruktúry moci a vyšetrovať v Bruseli, Paríži, Berlíne a Ríme a či pri prehľadávaní archívov z rokovaní zistí, kto sa pokúšal presadzovať tieto politiky, ktoré viedli k smrti viac ako 14-tisíc ľudí," povedal Juan Branco, právnik, ktorý je spoluautorom správy.
Sú znepokojení situáciou v Líbyi
ICC je je posledným útočiskom, ktorý sa zaoberá prípadmi vojnových zločinov, zločinov proti ľudskosti a genocídou, ktoré iné krajiny nie sú ochotné alebo schopné trestne stíhať.
EÚ už opakovane priznala, že je veľmi znepokojená zaobchádzaním s migrantmi v Líbyi, odmietla však ukončiť svoju podporu líbyjskej pobrežnej stráže.
Líbyjskú úlohu v migrantskej kríze už skúma hlavná žalobkyňa ICC Fatou Bensoudaová. V správe pre Bezpečnostnú radu Organizácie spojených národov v máji 2017 uviedla, že jej vyšetrovatelia zbierali a analyzovali "informácie súvisiace s vážnymi a rozšírenými zločinmi, ktoré boli údajne spáchané proti migrantom pokúšajúcim sa prejsť cez Líbyu".
Medzinárodný trestný súd prijme každoročne veľa podobných žiadostí na formálne vyšetrenie vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti. Je na žalobcoch sa rozhodnúť, či dôjde k vyšetrovaniu a napokon sa začne konanie pred súdom.
Viac k témam: Európska únia, Líbya, migranti, mučenie, zločin proti ľudskosti
Zdroj: Webnoviny.sk - Skupina právnikov viní Európsku úniu zo zločinov proti ľudskosti, vraj môže za smrť migrantov © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Konsolidácia je tak smutný príbeh, že tu už strácam svoj zmysel pre humor, tvrdí expremiérka Radičová – VIDEO
Vlani zanikalo viac firiem aj živností než kedykoľvek predtým, najviac živnostníkov ubudlo v stavebníctve
Pod Spišským hradom otvorili unikátny športový areál, Nordpark v Žehre spája pohyb a históriu