Štvrtok, 2. apríl 2020
Slnečno  3 °C
Mimoriadne správy

Silné dažde uhasili dva „megapožiare“ neďaleko Sydney a spôsobili aj rozsiahle záplavy

 Webnoviny  11. február 2020  20
Silné dažde uhasili dva „megapožiare“ neďaleko Sydney a spôsobili aj rozsiahle záplavy

11.2.2020 (Webnoviny.sk) - Silné dažde v austrálskom štáte Nový Južný Wales by mohli pomôcť uhasiť všetky tamojšie lesné požiare do konca týždňa. Od piatku v častiach štátu zaznamenali najväčšie lejaky za niekoľko rokov, ktoré spôsobili rozsiahle záplavy. Veľká voda už uhasila 30 požiarov a zanechala len štyri, ktoré treba dostať pod kontrolu, uviedla hasičská služba v Novom Južnom Walese.

Požiare horeli od novembra


V štáte horí ešte celkovo 24 požiarov. "Vzhľadom na predpoveď by sme mali byť schopní sa k nim dostať relatívne rýchlo a oheň uhasiť. Dúfame, že do konca týždňa nebudeme mať v Novom Južnom Walese žiaden neskrotený požiar," povedal pre britskú BBC hovorca hasičov James Morris.

Dažde oficiálne uhasili dva "megapožiare" severne a južne od Sydney, uviedli tamojší predstavitelia. Oba požiare horeli od novembra a každý spálil zhruba 500-tisíc hektárov územia.

Komisár hasičského zboru v Novom Južnom Walese Shane Fitzsimmons uviedol, že oheň horí ešte vo vnútrozemí v regiónoch Monaro a Snowy Valley. Na miestach požiarov zostalo podľa neho aktívnych len 100 hasičov, 800 požiarnikov totiž už presunuli k riešeniu situácie po búrkach.

Stovky milimetrov zrážok


Úrady obnovili varovania pred daždivým počasím na pobreží Nového Južného Walesu a susedného štátu Queensland, ale uviedli, že najsilnejšie dažde už do utorka napršali.

Od piatka v Sydney napadalo 391,6 milimetra zrážok, čo je podľa Meteorologického úradu ekvivalent štvormesačných zrážok.

Búrlivé počasie vyvracalo v v Novom Južnom Walese stromy, zaplavovalo domy, narúšalo verejnú dopravu či spôsobilo výpadky elektriny u tisícok domácností. Štátne záchranné služby informovali, že v pondelok dostali zhruba 10-tisíc tiesňových volaní.

Viac k témam: lesné požiare v Austrálii, silné dažde
Zdroj: Webnoviny.sk - Silné dažde uhasili dva „megapožiare“ neďaleko Sydney a spôsobili aj rozsiahle záplavy © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.