Pondelok, 17. máj 2021
Oblačno  9,5 °C
Mimoriadne správy

Severná Kórea predstavila na vojenskej prehliadke nové zbrane, Kim Čong-un pohrozil aj jadrovými strelami (video)

 Webnoviny  10. október 2020  90
Severná Kórea predstavila na vojenskej prehliadke nové zbrane, Kim Čong-un pohrozil aj jadrovými strelami (video)

10.10.2020 (Webnoviny.sk) - Armáda Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) predstavila na vojenskej prehliadke pri príležitosti 75. výročia vzniku vládnej Kórejskej strany práce nové zbrane.

Medzikontinentálne strely aj tisícky vojakov


Medzi nimi okrem iného masívnu, pravdepodobne, medzikontinentálnu balistickú raketu či pokročilé strely na tuhé palivo. Na podujatí, ktoré sa uskutočnilo na námestí Kim Il-songa v Pchjongjangu, tiež nechýbali tisícky vojakov, tanky, obrnené vozidlá a iná vojenská technika.

Severokórejský líder Kim Čong-un počas prehliadky varoval, že by mohli "plne zmobilizovať" ich jadrové sily, ak niekto KĽDR ohrozí. Ako tiež povedal, KĽDR pokračuje vo vývoji svojich jadrových odradzovacích prostriedkov, pretože je to nevyhnutné pre obranu, a svojimi vojenskými silami sa nezameriava na žiadnu konkrétnu krajinu.

Počas svojho prejavu Kim vyzval ľudí, aby naďalej neustupovali "obrovským výzvam" v podobe medzinárodných sankcií a pandémie koronavírusu. Poďakoval im za dodržiavanie opatrení, ktoré zaviedla strana a vláda, aby krajina podľa jeho slov zostala bez koronavírusu. Toto tvrdenie spochybňujú mnohí zahraniční pozorovatelia.

Náprava vzťahov s Južnou Kóreou


Kim tiež vyjadril nádej nad tým, že po pandémii napraví KĽDR vzťahy s Južnou Kóreou. Sever v ostatnom období prerušil prakticky všetku spoluprácu so svojím južným susedom.

Veľkolepé podujatie sa uskutočnilo v piatok v noci, severokórejská štátna televízia ho odvysielala až v sobotu večer zo záznamu.

V sobotu ráno občania v rúškach položili kvety pred sochy Kim Il-songa a Kin Čong-ila, otca súčasného severokórejského vodcu, v pamätníku Mansudae.

Severokórejská tlačová agentúra KCNA informovala, že obyvatelia Käsongu a ostatných regiónov, ktorí prišli o domovy pri nedávnych prírodných katastrofách, si výročie strany pripomenuli nasťahovaním sa do nových domov. Ako tiež agentúra uviedla, okrem iného pochválil Kim Čong-una za to, že sa o nich postaral "ako otec".Viac k témam: vojenská prehliadka
Zdroj: Webnoviny.sk - Severná Kórea predstavila na vojenskej prehliadke nové zbrane, Kim Čong-un pohrozil aj jadrovými strelami (video) © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.