Nedeľa, 16. máj 2021
Slabý dážď  7 °C
Mimoriadne správy

Severná Kórea pravdepodobne stále obohacuje urán, Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu to považuje za hrozbu

 Webnoviny   3. september 2020  141
Severná Kórea pravdepodobne stále obohacuje urán, Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu to považuje za hrozbu

3.9.2020 (Webnoviny.sk) - Podľa Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) neexistujú žiadne náznaky, že by Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) premieňala palivo v hlavnom jadrovom reaktore na plutónium.

Pchjongjang však podľa MAAE pravdepodobne stále obohacuje urán, ktorý by potenciálne mohol využiť v jadrových zbraniach.

MAAE nemala svojich zástupcov v KĽDR od ich vyhostenia v roku 2009, no v správe z 1. septembra uviedla, že ich pripravuje na možný návrat na sever Kórejského polostrova v prípade, že by tamojší vodca Kim Čong-un rozhodol o ich opätovnom prijatí. Dodáva, že bez prítomnosti inšpektorov v KĽDR sú znalosti o tamojšom jadrovom programe výrazne "obmedzené".

V prípade KĽDR je známe, že v komplexe severne od Pchjongjangu disponuje zariadeniami na výrobu plutónia a vysoko obohateného uránu, ktoré patria medzi dve kľúčové zložky na výrobu bômb. MAAE poznamenala, že "severokorejské jadrové aktivity sú naďalej dôvodom na vážne obavy".

Viac k témam: hrozba, jadrové zbrane
Zdroj: Webnoviny.sk - Severná Kórea pravdepodobne stále obohacuje urán, Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu to považuje za hrozbu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.