Streda, 6. december 2023
Oblačno  -3,5 °C
Mimoriadne správy

Severná Európa zažíva rozsiahle záplavy, búrka Babet si vyžiadala už štyri obete

 Webnoviny  21. október 2023  83  
Severná Európa zažíva rozsiahle záplavy, búrka Babet si vyžiadala už štyri obete

21.10.2023 (SITA.sk) - Spojené kráľovstvo, severné Nemecko a južnú Škandináviu už tretí deň trápi silná búrka. Od štvrtka si Babet, ako búrku nazval britský meteorologický úrad, vyžiadala štyroch mŕtvych, z toho troch v Anglicku a Škótsku a jednu v Nemecku.

Silný vietor spôsobil búrlivý príliv na južnom pobreží Baltského mora a prelomil protipovodňové zábrany v pobrežných oblastiach Dánska a severného Nemecka. V postihnutých oblastiach Nemecka, Dánska a južného Švédska je dočasne pozastavená železničná a trajektová doprava.

Letisko v Kodani v piatok pre búrku zrušilo 142 letov, ale v sobotu ráno už obnovilo činnosť. Vyčíňanie počasia tiež viedlo k evakuáciám a výpadkom elektriny.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Rozsiahle záplavy na severe Európy 2023 (fotografie)

Dánsky meteorologický ústav varoval pred silným vetrom a zvýšenou hladinou vôd počas víkendu. V Škótsku meteorológovia predpovedali na sobotu až 100 milimetrov zrážok a pre niekoľko miest stále platí najvyššia meteorologická výstraha. Škótsky úrad na ochranu životného prostredia varoval, že v sobotu sa môže z brehov vyliať rieka Don v severovýchodnom Škótsku.

Viac k témam: Babet, Búrka, Extrémne počasie, Víchrica, Výpadok elektriny, Zahraničie, Záplavy
Zdroj: SITA.sk - Severná Európa zažíva rozsiahle záplavy, búrka Babet si vyžiadala už štyri obete © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.