Utorok, 30. máj 2023
Mimoriadne správy

Šéfka komisie Ursula von der Leyen pricestovala do Kyjeva za ukrajinským prezidentom

 Webnoviny   9. máj 2023  77  
Šéfka komisie Ursula von der Leyen pricestovala do Kyjeva za ukrajinským prezidentom

9.5.2023 (SITA.sk) - Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen pricestovala do Kyjeva, aby si spoločne s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským pripomenula Deň Európy. Informuje o tom spravodajský portál CNN s odvolaním sa na jej konto na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter.

Deň Európy na Ukrajine


Je dobré byť naspäť v Kyjeve, kde denne bránia hodnoty, ktoré sú nám drahé, takže je to vhodné miesto na oslavu Dňa Európy,“ napísala Von der Leyen a dodala, že ju teší rozhodnutie prezidenta Zelenského spraviť z 9. mája Deň Európy aj na Ukrajine.Ukrajinský prezident v pondelok zákonodarcom predložil návrh zákona, v ktorom navrhol presunúť oslavy Dňa víťazstva v druhej svetovej vojne o deň skôr, na 8. mája, pričom dodal, že 9. máj by sa na Ukrajine odteraz oslavoval ako Deň Európy.

Víťazstvo si pripomína aj Rusko


Podobne ako Rusko, aj Ukrajina si víťazstvo nad nacistami tradične pripomína 9. mája, tento dátum sa však čoraz viac spája s prehliadkou v Moskve, ktorú Kremeľ využíva na demonštráciu svojej vojenskej sily.

Európska únia si zase 9. mája pripomína výročie Schumanovej deklarácie, ktorá bola začiatkom budovania Európskeho spoločenstva pre uhlie a oceľ, predchodcu EÚ, s cieľom predísť vojnám medzi európskymi národmi.

Viac k témam: Deň Európy, Diplomacia, Schumanova deklarácia, Ukrajinský prezident
Zdroj: SITA.sk - Šéfka komisie Ursula von der Leyen pricestovala do Kyjeva za ukrajinským prezidentom © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.