Sobota, 28. marec 2020
Slnečno  14,4 °C
Mimoriadne správy

Šéf rakúskej diplomacie odcestuje do Iránu odovzdať európsky odkaz ohľadom jadrovej dohody

 Webnoviny  19. február 2020  38
Šéf rakúskej diplomacie odcestuje do Iránu odovzdať európsky odkaz ohľadom jadrovej dohody

19.2.2020 (Webnoviny.sk) - Rakúsky minister zahraničia Alexander Schallenberg odcestuje tento víkend do Teheránu v rámci spoločného úsilia európskych krajín udržať nažive iránsku jadrovú dohodu so svetovými mocnosťami.

Schallenberg v stredu po stretnutí so svojím nemeckým rezortným partnerom Heikom Maasom v Berlíne oznámil, že pôjde do Iránu odovzdať "európsky odkaz". Návšteva sa uskutoční v sobotu a v nedeľu. Predtým sa tento týždeň stretne tiež so šéfom diplomacie Európskej únie Josepom Borrellom.

Napätie s Iránom sa stupňuje postupne, odkedy v roku 2018 od jadrovej dohody Teheránu so svetovými mocnosťami odstúpil americký prezident Donald Trump.

Trumpova administratíva opätovne uvalila na Irán ťaživé sankcie s cieľom vyvinúť na islamskú republiku "maximálny tlak". Irán odvtedy začal porušovať podmienky dohody z roku 2015, ktorej účelom bolo obmedziť jeho obohacovanie uránu.

Zvyšné signatárske krajiny - európske trio Nemecko, Francúzsko a Británia - ako aj Rusko a Čína sa usilujú udržať dohodu pri živote. Hoci Rakúsko nie je do dohody zapojené, zmluvu vyrokovali z veľkej časti práve vo Viedni.

Európania sa pritom zhodujú na tom, že treba spraviť všetko pre "deeskaláciu situácie", zdôraznil v stredu v tejto súvislosti nemecký minister zahraničia Maas.

Viac k témam: jadrová dohoda
Zdroj: Webnoviny.sk - Šéf rakúskej diplomacie odcestuje do Iránu odovzdať európsky odkaz ohľadom jadrovej dohody © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.