Sobota, 22. jún 2024
Slnečno  22,1 °C
Mimoriadne správy

Šéf francúzskej diplomacie sa pokúša o deeskaláciu konfliktu medzi Hizballáhom a Izraelom

 Webnoviny  28. apríl 2024  105  
Šéf francúzskej diplomacie sa pokúša o deeskaláciu konfliktu medzi Hizballáhom a Izraelom

28.4.2024 (SITA.sk) - Francúzsky minister zahraničných vecí Stéphane Séjourné v nedeľu pricestoval do Libanonu v rámci diplomatických snáh o dohodnutie deeskalácie konfliktu na libanonsko-izraelských hraniciach.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konfliktSéjourné má na programe stretnutie s predstaviteľmi mierových síl OSN na juhu Libanonu, s predsedom libanonského parlamentu, šéfom armády, ministrom zahraničia a premiérom.

Vzájomné ostreľovanie sa medzi libanonskou militantnou organizáciou Hizballáh a izraelskou armádou sa odohráva takmer každý deň už takmer sedem mesiacov od vypuknutia vojny medzi palestínskym hnutím Hamas a Izraelom.

Západní diplomati predložili sériu návrhov na ukončenie bojových akcií.

Väčšina je založená na tom, že Hizballáh by stiahol svoje sily niekoľko kilometrov od hraníc, v oblasti by sa posilnila prítomnosť libanonskej armády a vyjednávalo by o stiahnutí izraelských vojakov zo sporných území, ktoré Izrael podľa Bejrútu okupuje odvtedy, ako sa v roku 2000 stiahol z južného Libanonu.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Izraelsko-palestínsky konflikt 2023 (fotografie)

Viac k témam: francúzsky minister zahraničných vecí, Izraelsko-palestínsky konflikt
Zdroj: SITA.sk - Šéf francúzskej diplomacie sa pokúša o deeskaláciu konfliktu medzi Hizballáhom a Izraelom © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.