Pondelok, 23. november 2020
Oblačno  0,6 °C
Mimoriadne správy

Šéf českého Senátu Miloš Vystrčil sa napriek varovaniu Číny rozhodol navštíviť Taiwan

 Webnoviny   9. jún 2020  89
Šéf českého Senátu Miloš Vystrčil sa napriek varovaniu Číny rozhodol navštíviť Taiwan

9.6.2020 (Webnoviny.sk) - Šéf českého Senátu Miloš Vystrčil navštívi Taiwan, a to napriek varovaniu zo strany Číny či odporúčaniam vlastnej vlády, aby tak nerobil. Politik v utorok oznámil, že ho bude sprevádzať obchodná delegácia.

Začiatok návštevy si naplánoval na 30. augusta. Dodal, že sa chce stretnúť s tamojšími lídrami, no bližšie detaily zatiaľ nie sú známe.

Nahnevaný prezident Zeman


Aj jeho predchodca, Jaroslav Kubera, ktorý zomrel v januári, chcel vycestovať do krajiny. Jeho plány nahnevali prezidenta Miloša Zemana, ktorý je podporovateľom Číny.

Čínske veľvyslanectvo v Prahe poslalo Kuberovi list, v ktorom ho varovalo pred návštevou s tým, že bude mať zlý dopad na obchodné vzťahy medzi Českou republikou a Čínou.

Praha nadviazala neformálne vzťahy s Taiwanom, no uznáva, že Taiwan patrí Číne, v ktorej vládne Komunistická strana.

Vystrčil vyhlásil, že tlak zo strany Číny a varovanie veľvyslanectva prispeli k jeho rozhodnutiu navštíviť ostrov.

Dôležitý obchodný partner


"Čínska ľudová republika verí tomu, že má právo hovoriť nám, čo máme robiť," vyjadril sa šéf Senátu a dodal, že Česká republika bude mať z jeho návštevy osoh.

Taiwan je dôležitým obchodným partnerom pre Českú republiku a do jej hospodárstva investuje viac ako Čína.

Praha v januári podpísala dohodu s taiwanským hlavným mestom Tchaj-pej. Tri mesiace predtým pritom zrušila podobnú zmluvu s Pekingom.

Viac k témam: medzinárodné vzťahy, zahraničná cesta
Zdroj: Webnoviny.sk - Šéf českého Senátu Miloš Vystrčil sa napriek varovaniu Číny rozhodol navštíviť Taiwan © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.