Sobota, 10. december 2022
Mierne sneženie  1,5 °C
Mimoriadne správy

Samca beluhy žltobielej uviaznutého v Seine museli umrtiť, zviera bolo vysilené a trpelo bolesťami (video)

 Webnoviny  10. august 2022  44
Samca beluhy žltobielej uviaznutého v Seine museli umrtiť, zviera bolo vysilené a trpelo bolesťami (video)

10.8.2022 (Webnoviny.sk) - Bieluhu žltobielu, ktorá sa zatúlala zo svojho zvyčajného habitatu až do rieky Seina, museli v stredu utratiť. Informovali o tom francúzske úrady.

Zviera malo veľké bolesti


Záchranný tím sa pripravoval na dočasné premiestnenie morského cicavca do bazéna so slanou vodou. Extrémne vychudnutý samec však začal mať počas akcie problémy s dýchaním, tak sa experti rozhodli urobiť to najhumánnejšie, čo v danej chvíli mohli, a usmrtili ho.

„Veterinári počas cesty potvrdili zhoršovanie jeho stavu, najmä dýchania, a zároveň si všimli, že má bolesti,“ vyjadrila sa francúzska expertka na divé zvieratá Florence Ollivet Courtois. „Utrpenie zvieraťa bolo zjavné, takže bolo dôležité uvoľniť mu napätie a tak sme museli prikročiť k eutanázii,“ vysvetlila.

Ochranárska skupina Sea Shepherd France informovala, že veterinárne vyšetrenie po vyzdvihnutí bieluhy z rieky ukázalo, že nemá žiadnu tráviacu aktivitu.

Ochranári riskli transfer


Členovia organizácie sa ju pritom od piatka neúspešne pokúšali kŕmiť rybami. Courtois doplnila, že zviera bolo v strese po tom, ako ho naložili do chladeného prívesu a tiež počas približne 160-kilometrovej cesty na pobrežie Normandie.

Podľa plánu mala bieluha stráviť niekoľko dní zotavovaním v bazéne so slanou vodou v prístavnom meste Ouistreham na severovýchode Francúzska a následne ju mali odtiahnuť do mora.

Záchranný tím už dopredu upozorňoval, že transfer bieluhy je riskantný, pretože môže uhynúť v dôsledku stresu, no zároveň zdôraznili, že je nevyhnutný, pretože v sladkej vode Seiny už dlhšie nedokáže prežiť.Zdroj: Webnoviny.sk - Samca beluhy žltobielej uviaznutého v Seine museli umrtiť, zviera bolo vysilené a trpelo bolesťami (video) © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.