Pondelok, 11. december 2023
Mrznúci dážď  -0,6 °C
Mimoriadne správy

Sacharovovu cenu udelili zosnulej iránskej Kurdke Džine Mahse Amíní a hnutiu Žena, život, sloboda

 Webnoviny  19. október 2023  72  
Sacharovovu cenu udelili zosnulej iránskej Kurdke Džine Mahse Amíní a hnutiu Žena, život, sloboda

19.10.2023 (SITA.sk) - Sacharovovu cenu za slobodu myslenia tento rok udelili zosnulej iránskej Kurdke Džine Mahse Amíní a hnutiu Žena, život, sloboda v Iráne. V Štrasburgu to oznámila predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsola. Europarlament o tom informuje v tlačovej správe.

Rok od vraždy Džiny Mahsy Amíní


„Šestnásteho septembra sme si pripomenuli rok od vraždy Džiny Mahsy Amíní v Iráne. Európsky parlament hrdo stojí na strane statočných a vzdorujúcich, ktorí pokračujú v boji za rovnosť, dôstojnosť a slobodu v Iráne. Stojíme pri tých, ktorí aj z väzenia naďalej udržujú hnutie Žena, život, sloboda,“ povedala Metsola.

Ich zvolením za laureátov Sacharovovej ceny za slobodu myslenia 2023 si europarlament podľa jej slov „pripomína ich boj a naďalej si pripomína všetkých, ktorí zaplatili najvyššiu cenu za slobodu".

Zúfalá situácia v oblasti ľudských práv
Dvadsaťdvaročnú Amíní 13. septembra 2022 zatkla polícia v Teheráne za nedodržiavanie prísnych iránskych zákonov o nosení hidžábu. Po fyzickom napadnutí vo väzbe o tri dni neskôr zomrela. Jej smrť vyvolala v Iráne rozsiahle protesty vedené ženami, ktoré pod heslom „Žena, život, sloboda“ protestujú proti zákonom o nosení hidžábu a iným diskriminačným zákonom. Iránsky režim proti týmto protestom tvrdo zasahuje.


Európsky parlament opakovane odsudzuje zúfalú situáciu v oblasti ľudských práv v Iráne a poslanci niekoľkokrát v tejto súvislosti vyzvali na uvalenie sankcií.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite semSacharovovu cenu za slobodu myslenia udeľuje Európsky parlament každoročne od roku 1988 výnimočným osobnostiam alebo organizáciám bojujúcim za ľudské práva a základné slobody. Cenu, ktorá nesie meno sovietskeho fyzika a politického disidenta Andreja Sacharova a je spojená s finančnou odmenou 50-tisíc eur, odovzdajú 13. decembra v Štrasburgu.Viac k témam: Ľudské práva, Práva žien, Sacharovova cena
Zdroj: SITA.sk - Sacharovovu cenu udelili zosnulej iránskej Kurdke Džine Mahse Amíní a hnutiu Žena, život, sloboda © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.