Utorok, 21. marec 2023
Mimoriadne správy

Rútime sa po diaľnici do klimatického pekla s našou nohou na plyne, varuje Guterres

 Webnoviny   7. november 2022  55
Rútime sa po diaľnici do klimatického pekla s našou nohou na plyne, varuje Guterres

7.11.2022 (Webnoviny.sk) - Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres v pondelok varoval, že svet sa nachádza na „diaľnici do klimatického pekla s našou nohou na plyne“, pokiaľ sa neprijmú drastické opatrenia na obmedzenie globálneho otepľovania. Uviedol to v rámci 27. konferencie OSN o zmene klímy (COP27), ktorá sa koná v egyptskom Šarm aš-Šajchu.

Podľa 73-ročného Portugalčana bohaté priemyselné krajiny musia ísť v čele týchto opatrení a podotkol, že buď ľudstvo bude „spolupracovať alebo zahynie“. Guterres taktiež povedal, že rozvíjajúce sa ekonomiky musia tiež prispieť k „ohýbaniu“ globálnej emisnej krivky, pričom zdôraznil, že dvaja najväčší producenti emisií na svete, Spojené štáty americké a Čína, majú osobitnú zodpovednosť.

OSN vyzvala krajiny, aby vytvorili „pakt o klimatickej solidarite“, ktorý zahŕňa poskytnutie dostatočnej finančnej podpory chudobným krajinám na zvládnutie dôsledkov globálneho otepľovania, a zopakovala svoju výzvu na zdanenie neočakávaných ziskov spoločností vyrábajúcich fosílne palivá.

Egyptský prezident Abd al-Fattáh as-Sísí vo svojom úvodnom prejave k lídrom na samite varoval, že „planéta sa stala svetom utrpenia“. „Klimatické zmeny sa nikdy nezastavia bez nášho zásahu... Náš čas tu je obmedzený a musíme využiť každú sekundu, ktorú máme,“ povedal as-Sísí, ktorý taktiež vyzval na ukončenie rusko-ukrajinskej vojny.

Viac k témam: emisie skleníkových plynov, Globálne otepľovanie, Klimatická kríza, Núdzové opatrenia
Zdroj: Webnoviny.sk - Rútime sa po diaľnici do klimatického pekla s našou nohou na plyne, varuje Guterres © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.