Piatok, 22. október 2021
Slnečno  10,2 °C
Mimoriadne správy

Ruský súd obmedzil činnosť Navaľného protikorupčnej nadácie, nemôže používať internet či používať bankové vklady

 Webnoviny  27. apríl 2021  101
Ruský súd obmedzil činnosť Navaľného protikorupčnej nadácie, nemôže používať internet či používať bankové vklady

27.4.2021 (Webnoviny.sk) - Moskovský súd v utorok rozhodol o obmedzení aktivít Nadácie pre boj proti korupcii väzneného opozičného lídra Alexeja Navaľného. Podľa právnika zastupujúceho nadáciu Ivana Pavlova organizácia už nemôže používať sociálne médiá alebo internet na šírenie obsahu alebo organizovanie zhromaždení a verejných podujatí, zúčastňovať sa na voľbách alebo používať bankové vklady.

Riaditeľ nadácie Ivan Ždanov sa na sociálnych médiách vyjadril, že obmedzenia nenarušia jej prácu, pretože väčšina z nich sa netýka jej protikorupčných aktivít.

Už v pondelok prokuratúra nariadila pozastaviť činnosť Navaľného regionálnych kancelárií, čím ich v podstate zatvorila. Nariadenia sú najnovšími krokmi v záťahu proti Navaľnému, jeho organizáciám, spojencom a politickej infraštruktúre.

Odhalila korupciu u viacerých Rusov


Obmedzenia nadácie aj siete regionálnych kancelárií zaviedli, kým súd nerozhodne o žiadosti prokuratúry, ktorá sa naň obrátila so žiadosťou, aby ich vyhlásil za extrémistické skupiny. Takéto označenie by ich aktivity postavilo mimo zákona a vystavilo jej členov a podporovateľov dlhým trestom odňatia slobody.

Spomenutá nadácia vznikla pred desiatimi rokmi a odvtedy odhalila korupciu u viacerých vysokopostavených ruských predstaviteľov, často v obrazných a veľmi pozeraných videách na službe YouTube. Jedno z ostatných videí sa napríklad zameriava na luxusný palác na pobreží Čierneho mora, ktorý prostredníctvom korupcie postavili pre ruského prezidenta Vladimira Putina. Video zaznamenalo 116 miliónov pozretí.

Sieť zriadil v roku 2017


Rozsiahlu sieť regionálnych kancelárií Navaľnyj zriadil v roku 2017, keď kampaňoval proti Putinovi v prezidentských voľbách. Hoci mu neskôr zakázali kandidovať, kancelárie zostali a neskôr samé začali vyšetrovať korupciu u miestnych predstaviteľov a naberať aktivistov, z ktorých niektorí neskôr kandidovali do úradov. Táto sieť je tiež dôležitá pri organizovaní celonárodných demonštrácií na podporu Navaľného.

Samotný Navaľnyj sa v súčasnosti nachádza v trestaneckej kolónii. Tam ho súd poslal vo februári na 2,5 roka za porušenie pravidiel podmienečného odsúdenia z roku 2014.

Viac k témam: internet, Rusko, sociálne siete, súd
Zdroj: Webnoviny.sk - Ruský súd obmedzil činnosť Navaľného protikorupčnej nadácie, nemôže používať internet či používať bankové vklady © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.