Pondelok, 8. august 2022
Oblačno  14,8 °C
Mimoriadne správy

Ruský špión sa chcel infiltrovať do Medzinárodného trestného súdu, vystupoval pod falošnou identitou

 Webnoviny  16. jún 2022  38
Ruský špión sa chcel infiltrovať do Medzinárodného trestného súdu, vystupoval pod falošnou identitou

16.6.2022 (Webnoviny.sk) -

Holandské spravodajské služby odhalili, že do Medzinárodného trestného súdu (ICC) sa pokúsil infiltrovať špión ruskej vojenskej rozviedky GRU.Použil falošnú identitu


Špión použil falošnú brazílsku kryciu identitu na cestu z Brazílie do Holandska, aby začal stáž na súde, kde by mal prístup k budovám a systémom ICC.


Zadržali ho pri príchode do Holandska a prvým dostupným letom ho poslali späť do Brazílie, informuje spravodajský portál BBC.


„Ak by sa spravodajskému dôstojníkovi podarilo začať pracovať v ICC, bol by tam schopný zhromažďovať spravodajské informácie a hľadať zdroje a zariadiť prístup k digitálnym systémom ICC,“ uviedla holandská bezpečnostná služba AIVD.Zbieranie informácií


Ako vysvetlila, špión by bol takto schopný významne prispieť k spravodajským informáciám, ktoré GRU hľadá, a mohol by byť tiež schopný ovplyvniť trestné konanie ICC.


Ruský špión predstieral, že je Brazílčan Viktor Muller Ferreira, ktorý sa narodil 4. apríla 1989, pričom v skutočnosti to bol Sergej Vladimirovič Čerkasov narodený 11. septembra 1985.


AIVD uviedla, že Čerkasov mal veľmi dobre vybudovanú kryciu identitu, ktorou zakryl všetky svoje väzby na Rusko a obzvlášť GRU.Viac k témam: Ruská vojenská rozviedka (GRU), Špión
Zdroj: Webnoviny.sk - Ruský špión sa chcel infiltrovať do Medzinárodného trestného súdu, vystupoval pod falošnou identitou © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.