Utorok, 24. november 2020
Zamračené  -2,5 °C
Mimoriadne správy

Ruský opozičný aktivista Alexej Navaľnyj mal v tele novičok, odhalili testy v Nemecku

 Webnoviny   2. september 2020  89
Ruský opozičný aktivista Alexej Navaľnyj mal v tele novičok, odhalili testy v Nemecku

2.9.2020 (Webnoviny.sk) - Testy vykonané na vzorkách od ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného, ktorý leží v nemocnici v Berlíne, dokázali prítomnosť nervovoparalytickej látky novičok. V stredu to prostredníctvom vyhlásenia oznámil hovorca nemeckej kancelárky Angely Merkelovej.

Chemická nervovoparalytická látka


Steffen Seibert uviedol, že testovanie v špeciálnom nemeckom vojenskom laboratóriu odhalilo dôkazy o "chemickej nervovoparalytickej látke zo skupiny novičok".

Nemecká vláda podľa Seiberta informuje o výsledkoch testov partnerov v Európskej únii a NATO. Na základe ruskej reakcie bude následne s nimi rokovať o "vhodnej spoločnej reakcii".

Štyridsaťštyriročný Navaľnyj skončil v nemocnici po tom, čo mu 20. augusta počas letu z Tomska do Moskvy prišlo zle.

Núdzové pristátie


Lietadlo, ktorým cestoval, muselo následne núdzovo pristáť v sibírskom Omsku, kde ho hospitalizovali na jednotke intenzívnej starostlivosti.

V sobotu ráno 22. augusta ho lietadlom previezli do nemocnice Charité v nemeckom Berlíne, kde tamojší lekári uviedli, že javí známky otravy a v jeho tele našli "inhibítory cholínesterázy".

Tie sa nachádzajú v liekoch, ale aj pesticídoch a nervovoparalytických látkach.

Iba prázdny šum


Navaľného spojenci v Rusku trvajú na tom, že ho úmyselne otrávili. Kremeľ tieto tvrdenia odmietol s tým, že je to len prázdny šum.

Ruskí lekári zase tvrdenia nemeckých kolegov zamietli s tým, že pri diagnostike a testoch otravu nezistili.

Novičok je nervovoparalytická látka vyvinutá v niekdajšom Sovietskom zväze. Rovnakou látkou sa predvlani pokúsili vo Veľkej Británii otráviť bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéru. Novičok je inhibítor cholínesterázy.

Viac k témam: novičok, otrava
Zdroj: Webnoviny.sk - Ruský opozičný aktivista Alexej Navaľnyj mal v tele novičok, odhalili testy v Nemecku © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.