Štvrtok, 11. august 2022
Jasno  17,8 °C
Mimoriadne správy

Ruský ekonomický expert Vladimir Mau, ktorého v minulosti Putin vyznamenal, čelí obvineniam zo sprenevery

 Webnoviny  30. jún 2022  42
Ruský ekonomický expert Vladimir Mau, ktorého v minulosti Putin vyznamenal, čelí obvineniam zo sprenevery

30.6.2022 (Webnoviny.sk) - Popredného ruského ekonomického experta vo štvrtok zadržali pre obvinenia zo sprenevery. Rektor Ruskej prezidentskej akadémie národného hospodárstva a verejnej správy Vladimir Mau čelí obvineniam z toho, že spreneveril peniaze z inštitúcie.

On obvinenia popiera. Vyšetrovatelia požiadali moskovský súd, aby mu nariadil domáce väzenie po dobu trvania vyšetrovania. Mau žiadal súd o prepustenie na kauciu.

Dlhoročný hlavný poradca


Od začiatku 90. rokov minulého storočia bol Mau hlavný ekonomický poradca ruskej vlády. V rokoch 2012 a 2017 dostal od prezidenta Vladimira Putina vysoké štátne vyznamenania.

Obvinenia voči nemu vzišli z rozsiahlejšieho vyšetrovania sprenevery, v ktorom voči Mauovi vypovedala bývalá námestníčka ministra školstva Marina Rakovová, ktorá s ním pracovala.

Peskov vec nekomentoval


Rakovová a rektor Moskovskej školy sociálnych a ekonomických vied Sergej Zujev tiež čelia obvineniam zo sprenevery, Zujev ich popiera.

Podľa niektorých pozorovateľov Mauov prípad súvisí s čistkami zameranými na členov ruskej liberálnej elity. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov ekonómovo zadržanie odmietol komentovať.

Viac k témam: Politické čistky, Sprenevera
Zdroj: Webnoviny.sk - Ruský ekonomický expert Vladimir Mau, ktorého v minulosti Putin vyznamenal, čelí obvineniam zo sprenevery © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.