Štvrtok, 18. júl 2024
Mimoriadne správy

Rusko vykonalo podľa ukrajinskej rozviedky neúspešné testy nosičov jadrových zbraní

 Webnoviny   4. november 2023  223  
Rusko vykonalo podľa ukrajinskej rozviedky neúspešné testy nosičov jadrových zbraní

4.11.2023 (SITA.sk) - Rusko koncom októbra a začiatkom novembra vykonalo neúspešné testy nosičov jadrových zbraní, rakiet Yars a Bulava. Na Telegrame o tom informovala ukrajinská rozviedka.

Tento týždeň v stredu Rusko podľa Ukrajincov vykonalo neúspešné testy medzikontinentálnej balistickej rakety RS-24 Jars.

Raketa Jars opäť stratila kurz


Odpálili ju z kozmodrómu Pleseck v Archangeľskej oblasti na cieľ na raketovej strelnici Kura na polostrove Kamčatka na Ďalekom východe.

Podľa ukrajinského obranného spravodajstva raketa Jars stratila kurz rovnako ako 25. októbra počas predchádzajúcich veliteľských a štábnych cvičení strategických jadrových síl.

Rovnako neúspešne sa 25. októbra skončilo skúšobné odpálenie balistickej rakety RSM-56 Bulava z ponorky triedy Borej, čo opäť ukázalo jej nespoľahlivosť.

Ukrajinská rozviedka tvrdí, že Moskva má vážne problémy aj s ťažkou medzikontinentálnou balistickou raketou RS-28 Sarmat, ktorá predstavuje jeden z kľúčových projektov v procese modernizácie ruských strategických jadrových síl.

Sarmat otestovali len raz


Raketu Sarmat v Rusku vyvíjajú od roku 2009. Podľa prvotných plánov Moskvy mala byť uvedená do prevádzky už v roku 2018, no termín sa neustále posúval.

Nakoniec bol Sarmat uvedený do prevádzky až v septembri 2023, po prvom a jedinom plnohodnotnom teste vykonanom v apríli tohto roku.

„V porovnaní s medzikontinentálnou balistickou raketou RS-20 Vojvoda vyrábanou na Ukrajine, raketa Sarmat vytvorená ako jej náhrada nemá žiadne výhody v konštrukcii, hlavici alebo metódach prekonania protiraketovej obrany. V skutočnosti je Sarmat neúplná, nedokonalá a surová strela,“ uviedla ukrajinská rozviedka.

Viac k témam: Jadrové zbrane, Raketa RS-24 Jars, Raketa RS-28 Sarmat, Raketa RSM-56 Bulava
Zdroj: SITA.sk - Rusko vykonalo podľa ukrajinskej rozviedky neúspešné testy nosičov jadrových zbraní © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.