Nedeľa, 29. november 2020
Oblačno  -0,5 °C
Mimoriadne správy

Rusko vyhostilo dvoch českých diplomatov, súvisí to s kauzou Ricín

 Webnoviny  15. jún 2020  97
Rusko vyhostilo dvoch českých diplomatov, súvisí to s kauzou Ricín

15.6.2020 (Webnoviny.sk) - Rusko vyhostilo dvoch českých diplomatov. Potvrdil to český veľvyslanec v Moskve Vítězslav Pivoňka, ktorého si na pondelok v súvislosti s diplomatickou roztržkou okolo kauzy ricín predvolalo ruské ministerstvo zahraničia.

Ide o recipročné vyhostenie


Podľa českej diplomacie je to očakávaná a symetrická reakcia. Česká republika v súvislosti s aférou už skôr tiež vyhostila dvoch diplomatov. Česko považuje problém za vyriešený.

Vyhostenie ruských diplomatov oznámila česká diplomacia 5. júna. Pivoňka podľa agentúry TASS povedal, že ho v pondelok na ruskom ministerstve zahraničia informovali o odvetnom kroku - recipročnom vyhostení dvoch českých diplomatických pracovníkov.

Rus mal otráviť troch politikov


Ruská diplomacia už skôr avizovala, že Moskva prijme "odvetné opatrenia". V diplomacii je obvyklé, že po vyhlásení diplomata za personu non grata je lehota na opustenie krajiny 48 hodín. Kauza ricín sa týka údajného plánu na otravu troch českých komunálnych politikov.

Časopis Respekt vo svojom článku napísal, že do Prahy mal pricestovať muž s ruským diplomatickým pasom, ktorý so sebou priviezol jed ricín, aby otrávil troch miestnych politikov, ktorí sa podieľali na demontáži sochy maršala Koneva či premenovaní námestia pred ruským veľvyslanectvom na počesť Borisa Nemcova.

Išlo o vymyslenú informáciu


Nakoniec sa ukázalo, že české bezpečnostné zložky reagovali na "cielene vymyslenú informáciu" vypustenú jedným z pracovníkov ruského veľvyslanectva v Prahe.

Bezpečnostná informačná služba (BIS) uviedla, že prípad pred niekoľkými dňami uzavrela, informuje český spravodajský portál Novinky.cz.

Viac k témam: otrava, persona non grata, vyhostenie diplomata
Zdroj: Webnoviny.sk - Rusko vyhostilo dvoch českých diplomatov, súvisí to s kauzou Ricín © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.