Sobota, 22. január 2022
Zamračené  -2,5 °C
Mimoriadne správy

Rusko rozšírilo zoznam zahraničných agentov, úrady sa zamerali na ochrancov ľudských práv

 Webnoviny  30. september 2021  90
Rusko rozšírilo zoznam zahraničných agentov, úrady sa zamerali na ochrancov ľudských práv

30.9.2021 (Webnoviny.sk) - Ruské úrady v stredu pridali na zoznam „zahraničných agentov“ populárnu mediálnu spoločnosť a dve skupiny ochrancov ľudských práv. Označenie znamená zvýšenú kontrolu zo strany vlády, ktorá potláča opozíciu, nezávislé médiá a ľudskoprávnych aktivistov.

Ministerstvo spravodlivosti označilo za zahraničného agenta spravodajskú stránku Mediazona, známu rozsiahlym spravodajstvom o súdnych kauzách, skupinu OVD-Info poskytujúcu právnu pomoc obetiam politicky motivovaného zatýkania a ďalšiu organizáciu pre ochranu ľudských práv Zóna Práva.

Krok úradov očakávali


Do registra zahraničných agentov ministerstvo zaradilo aj 22 osôb vrátane šéfredaktora Mediazony Sergeja Smirnova a vydavateľa Pjotra Verzilova, ktorý je tiež členom aktivistickej skupiny Pussy Riot. Krok úradov nebol neočakávaný, uviedol pre agentúru AP Grigorij Ochotin, spoluzakladateľ OVD-Info.

„Vnímame to ako súčasť nátlakovej kampane proti nezávislým organizáciám a médiám. Nezačalo sa to dnes. Je zaujímavé, že sa tak stalo na vrchole verejnej kampane za zrušenie legislatívy o zahraničných agentoch, kde bola OVD-Info jedným z hlavných iniciátorov,“ povedal Ochotin. Ako dodal, kampaň doteraz podporilo 222 organizácií, čo „nemohlo zostať bez povšimnutia“.

Razie u známych reportérov


Ruská vláda v posledných mesiacoch označila viacero nezávislých médií a novinárov za „zahraničných agentov“ a vykonala razie u niekoľkých známych reportérov.

Vydavateľa jedného z médií, ktoré informovalo o údajnej korupcii a zneužívaní moci zo strany najvyšších ruských predstaviteľov a oligarchov blízkych prezidentovi Vladimirovi Putinovi, postavili mimo zákona ako „nežiaducu“ organizáciu. Dve ďalšie médiá zastavili svoju činnosť po tom, ako ich úrady obvinili z napojenia na „nežiaduce“ organizácie.

Viac k témam: Médiá, Razia, Zahraničný agent
Zdroj: Webnoviny.sk - Rusko rozšírilo zoznam zahraničných agentov, úrady sa zamerali na ochrancov ľudských práv © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.