Nedeľa, 17. január 2021
Zamračené  -5,7 °C
Mimoriadne správy

Rusko rozmiestnilo protilietadlové strely na Kurilských ostrovoch, o ktoré sa sporí s Japonskom

 Webnoviny   1. december 2020  67
Rusko rozmiestnilo protilietadlové strely na Kurilských ostrovoch, o ktoré sa sporí s Japonskom

1.12.2020 (Webnoviny.sk) - Ruská armáda v utorok oznámila, že na Kurilských ostrovoch, na ktoré si okrem Moskvy robí nárok aj Japonsko, rozmiestnila protilietadlové strely.

Ruský Východný vojenský okruh vo vyhlásení informoval, že po skôr nasadených raketových systémoch Tor M2 vstúpili do bojovej služby na ostrovoch aj protivzdušné systémy S-300V4, ktoré majú väčší dosah.

Stíhačky aj protilodné strely


Armádna televízia Zvezda informovala, že systémy nasadili na ostrove Iturup, jednom zo štyroch najjužnejších ostrovov Kuríl.

Rozmiestnenie systémov je najnovší krok ruskej armády v posilňovaní prítomnosti na ostrovoch. Tá už tam má aj stíhačky a protilodné strely. Kurilské ostrovy obsadili sovietski vojaci na konci druhej svetovej vojny.

Nepriatelia od vojny


Skupina ostrovov má v Japonsku názov Severné teritóriá a spory o ich vlastníctvo doteraz bránili Tokiu a Moskve podpísať mierovú zmluvu, ktorá by formálne ukončila ich nepriateľstvo z čias druhej svetovej vojny.

Snahy o ukončenie sporov trvajú už desaťročia, dosiaľ však nepriniesli žiadne zjavné výsledky.

Viac k témam: systémy protivzdušnej obrany S-300
Zdroj: Webnoviny.sk - Rusko rozmiestnilo protilietadlové strely na Kurilských ostrovoch, o ktoré sa sporí s Japonskom © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.