Pondelok, 27. marec 2023
Oblačno  4,6 °C
Mimoriadne správy

Rusko a USA sa dohodli na rokovaniach o jedinej existujúcej jadrovej dohode

 Webnoviny   9. november 2022  61
Rusko a USA sa dohodli na rokovaniach o jedinej existujúcej jadrovej dohode

9.11.2022 (Webnoviny.sk) - Spojené štáty a Rusko sa dohodli, že v blízkej budúcnosti budú rokovať o jedinej existujúcej jadrovej dohode medzi oboma krajinami. Ako referuje spravodajský web CNN, v utorok to uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Ned Price.

Nový START


Súčasná dohoda o obmedzení strategických útočných zbraní Nový START, ktorej platnosť vyprší v roku 2026, bola predĺžená o päť rokov vlani vo februári.

Túto dohodu o znižovaní počtu jadrových zbraní podpísali 8. apríla 2010 v Prahe vtedajší prezidenti Spojených štátov a Ruska - Barack Obama a Dmitrij Medvedev.

Utlmené vzťahy


Každá krajina môže vlastniť maximálne 1550 strategických nukleárnych hlavíc a 700 balistických striel a bombardérov, pričom pakt obsahuje aj pravidlá pre vzájomnú kontrolu.

Diplomatické vzťahy medzi USA a Ruskom sú od vypuknutie vojny na Ukrajine v útlme, no americkí predstavitelia považujú za pozitívny vývoj, že Moskva naďalej prejavuje záujem o dohodu, a to napriek znepokojujúcim jadrovým hrozbám zo strany ruského vodcu Vladimira Putina.

Rusko taktiež vyjadrilo ochotu diskutovať o predĺžení zmluvy a USA uviedli, že rokovania sa uskutočnia až po obnovení kontrol na mieste.

Viac k témam: Dohoda START, Jadrová dohoda, Jadrové zbrane, Ruský prezident
Zdroj: Webnoviny.sk - Rusko a USA sa dohodli na rokovaniach o jedinej existujúcej jadrovej dohode © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.