Streda, 27. október 2021
Slnečno  9,3 °C
Mimoriadne správy

Ruské manévre pri Ukrajine potrvajú ďalšie dva týždne. Sú reakciou na aktivity NATO, tvrdí Šojgu

 Webnoviny  13. apríl 2021  79
Ruské manévre pri Ukrajine potrvajú ďalšie dva týždne. Sú reakciou na aktivity NATO, tvrdí Šojgu

13.4.2021 (Webnoviny.sk) - Masívne zhromažďovanie ruských vojsk na západe Ruska je podľa tamojšieho ministra obrany súčasťou cvičení na pripravenosť voči hrozbám z Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO).

Sergej Šojgu povedal, že manévre, ktoré znepokojili susednú Ukrajinu a vyžiadali si varovania od NATO, budú trvať ďalšie dva týždne. Šéf rezortu obrany sa tak vyjadril na stretnutí s poprednými predstaviteľmi ozbrojených síl.

Ohrozené Rusko


Šojgu uviedol, že súčasné cvičenia sú reakciou na pretrvávajúce úsilie Spojených štátov a ich spojencov v NATO o posilnenie síl blízko ruských hraníc.

Za ostatné tri týždne preto v rámci „odpovede na vojenské aktivity aliancie ohrozujúce Rusko“ ruské ozbrojené sily vyslali na západ dve vojská a tri vzdušné formácie.

„Vojaci ukázali svoju plnú pripravenosť splniť úlohy na zabezpečenie bezpečnosti krajiny,“ povedal.

Spojené štáty a ich spojenci vyjadrili znepokojenie nad zhromažďovaním sa vojakov pozdĺž hranice s Ukrajinou a čoraz početnejšie porušenia prímeria na východe Ukrajiny, kde sú ruskí separatisti a ukrajinské sily v konflikte od anexie Krymu Moskvou v roku 2014.

Americké lode v Čiernom mori


Americký prezident Joe Biden podľa Bieleho domu vyzval v utorok v telefonáte s ruským prezidentom Vladimirom Putinom na deeskaláciu napätia.

Pri samostatných stretnutiach s ukrajinským ministrom zahraničia Dmytrom Kulebom zase šéf americkej diplomacie Antony Blinken a generálny tajomník NATO vyjadrili silnú podporu Ukrajine a varovali Rusko pred budovaním vojenskej prítomnosti pri hraniciach.

V tomto napätom čase tiež USA upozornili Turecko, že ich dve vojnové lode priplávajú 14. a 15. apríla do Čierneho mora a zostanú tam do 4. a 5. mája.

Otvorená provokácia


Lode amerického námorníctva robia takéto návštevy v Čiernom mori v ostatných rokoch pravidelne, čo sa stretáva s negatívnym postojom Moskvy.

Aj teraz námestník ministra zahraničia Sergej Rjabkov odsúdil príchod lodí ako otvorenú provokáciu a dodal, že „americké lode nemajú absolútne čo robiť pri našich brehoch“.

Zároveň varoval USA pred rizikom rôznych incidentov a že by sa „pre svoj vlastný prospech mali držať ďalej od Krymu a nášho čiernomorského pobrežia“.

Viac k témam: ruská armáda, východná Ukrajina
Zdroj: Webnoviny.sk - Ruské manévre pri Ukrajine potrvajú ďalšie dva týždne. Sú reakciou na aktivity NATO, tvrdí Šojgu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.