Sobota, 3. jún 2023
Slnečno  15 °C
Mimoriadne správy

Rusi otestovali medzikontinentálnu balistickú raketu, „s cieľovou presnosťou“ zasiahla cieľ v Kazachstane

 Webnoviny  12. apríl 2023  67  
Rusi otestovali medzikontinentálnu balistickú raketu, „s cieľovou presnosťou“ zasiahla cieľ v Kazachstane

12.4.2023 (SITA.sk) - Rusko v utorok úspešne otestovalo medzikontinentálnu balistickú raketu (ICBM). Informuje o tom spravodajský portál CNN s odvolaním sa na ruské ministerstvo obrany.

Vypustenie rakety zo zariadenia Kapustin Jar v Astrachánskej oblasti je podľa rezortu súčasťou testovania novej generácie bojového vybavenia ICBM.

Ciele odpalu boli splnené


Vypustenie pomohlo potvrdiť správnosť schematických a konštrukčných a technických riešení použitých pri vývoji nových strategických raketových systémov, uviedlo ďalej ministerstvo obrany.

Skúšobná hlavica rakety podľa vyhlásenia „s cieľovou presnosťou“ zasiahla cieľ na strelnici Sary-Šagan v Kazachstane. „Ciele odpalu boli splnené v plnom rozsahu,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Februárová skúška zrejme zlyhala


Vo februári Rusko tiež uskutočnilo skúšku medzikontinentálnej balistickej rakety, ktorá však zrejme zlyhala. Podľa dvoch amerických predstaviteľov oboznámených s touto záležitosťou sa tak stalo v čase, keď bol prezident Joe Biden na Ukrajine.

Rusko o odpálení rakety Spojené štáty vopred informovalo prostredníctvom dekonfliktných liniek v rámci svojich záväzkov vyplývajúcich zo zmluvy New START, uviedol jeden z predstaviteľov a dodal, že „takéto testy sú rutinou“. Ďalší predstaviteľ uviedol, že test nepredstavoval pre Spojené štáty riziko a nepovažujú ho za anomáliu alebo eskaláciu.

Viac k témam: Balistická raketa, Balistické strely, Dohoda START, Medzikontinentálna balistická strela (ICBM)
Zdroj: SITA.sk - Rusi otestovali medzikontinentálnu balistickú raketu, „s cieľovou presnosťou“ zasiahla cieľ v Kazachstane © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.