Nedeľa, 1. október 2023
Malá oblačnosť  12,5 °C
Mimoriadne správy

Rozšírenie EÚ už nie je snom a je čas sa posunúť vpred, vyjadril sa predseda Európskej rady Michel 

 Webnoviny  28. august 2023  59  
Rozšírenie EÚ už nie je snom a je čas sa posunúť vpred, vyjadril sa predseda Európskej rady Michel 

28.8.2023 (SITA.sk) - Predseda Európskej rady Charles Michel chce, aby bola Európa do roku 2030 pripravená na rozšírenie.

Čas posunúť sa vpred


„Rozšírenie už nie je snom,“ povedal Michel v pondelok na Bledskom strategickom fóre v slovinskom meste Bled, na ktorom sa zišli lídri zo západného Balkánu.

„Je čas posunúť sa vpred,“ dodal. Informuje o tom portál Politico.

Štatút kandidátskej krajiny pre vstup do formálne má osem štátov. V mnohých krajinách západného Balkánu sa však prístupový proces zastavil, hoci vojna na Ukrajine diskusiu oživila. V júni minulého roka lídri EÚ udelili štatút kandidátskej krajiny Ukrajine a Moldavsku a rastie tlak na začatie prístupových rokovaní s týmito štátmi pred koncom tohto roka.

Pripravení na rozšírenie do 2030


„Ešte je pred nami veľa práce. Bude to ťažké,“ povedal Michel na fóre v Slovinsku.

„Som presvedčený, že musíme byť do roku 2030 pripravení na rozšírenie, a to na oboch stranách,“ dodal.

K chúlostivej otázke, či by rozšírenie malo znamenať odklon od jednomyseľného rozhodovania o citlivých záležitostiach, predseda Európskej rady zaujal uvážlivý postoj.

„Úplné zrušenie jednomyseľnosti by mohlo znamenať vyliatie vody z vaničky aj s dieťaťom. Bude to ťažký oriešok, ale tejto diskusii sa nedá vyhnúť,“ konštatoval Michel.

Viac k témam: Bledské strategické fórum, Predseda Európskej rady
Zdroj: SITA.sk - Rozšírenie EÚ už nie je snom a je čas sa posunúť vpred, vyjadril sa predseda Európskej rady Michel  © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.