Sobota, 16. október 2021
Slnečno  8,5 °C
Mimoriadne správy

Rozhodnutie USA opustiť Afganistan podporuje aktivitu svetových džihádistov, myslí si Blair

 Webnoviny  22. august 2021  47
Rozhodnutie USA opustiť Afganistan podporuje aktivitu svetových džihádistov, myslí si Blair

22.8.2021 (Webnoviny.sk) - Niekdajší britský premiér Tony Blair, ktorý pred 20 rokmi po útokoch z 11. septembra 2001 odsúhlasil nasadenie britských vojakov v Afganistane, tvrdí, že rozhodnutie USA odísť z tejto krajiny povzbudzuje k činnosti všetkých džihádistov na celom svete.

Rodák zo škótskeho Edinburghu vyhlásil, že náhle a chaotické zlyhanie, ktoré umožnilo Talibanu opäť získať moc, podkopalo všetko, čo sa v ostatných dvoch desaťročiach podarilo v Afganistane vybudovať, vrátane pokroku v životnej úrovni či vzdelávaní žien.

„Opustenie Afganistanu a jeho obyvateľov je tragické, nebezpečné a zbytočné. Nie je v ich záujme, ani v našom... Svet si teraz nie je istý tým, kde stojí Západ, pretože je zrejmé, že rozhodnutie stiahnuť sa z Afganistanu takýmto spôsobom nebolo riadené strategicky, ale politicky,“ uviedol Blair, ktorý v rokoch 1997 - 2007 zastával pozíciu britského premiéra.

Blair tiež obvinil prezidenta Spojených štátov Joea Bidena, že „sa podriaďuje imbecilnému politickému heslu o ukončení tzv. večných vojen“. Zároveň dodal, že medzinárodné spoločenstvo musí poskytnúť útočisko tým, za ktorých nesie zodpovednosť. „Tí Afganci, ktorí nám pomohli a stáli pri nás, majú právo požadovať, aby sme stáli pri nich,“ skonštatoval Blair.

Viac k témam: Taliban, utečenci, vojnový konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk - Rozhodnutie USA opustiť Afganistan podporuje aktivitu svetových džihádistov, myslí si Blair © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.