Sobota, 30. september 2023
Mimoriadne správy

Recep Tayyip Erdoğan zložil prezidentskú prísahu v období celého radu domácich ťažkostí

 Webnoviny   3. jún 2023  80  
Recep Tayyip Erdoğan zložil prezidentskú prísahu v období celého radu domácich ťažkostí

3.6.2023 (SITA.sk) - Dlhodobý turecký líder Recep Tayyip Erdoğan v sobotu zložil prezidentskú prísahu a ujal sa tretieho funkčného obdobia na poste hlavy štátu. Šesťdesiatdeväťročný Erdoğan obhájil nové päťročné obdobie na pozícii prezidenta v druhom kole volieb hlavy štátu, ktoré sa konalo minulý týždeň.

Prísahu Erdoğan zložil v období celého radu domácich ťažkostí. Patria k ním ekonomické problémy, tlak na repatriáciu miliónov sýrskych utečencov a nutnosť obnovy po ničivom zemetrasení z februára, ktoré zabilo 50-tisíc ľudí a so zemou zrovnalo celé mestá na juhu krajiny.

Turecko okrem toho zápasí s krízou životných nákladov, ktorú spôsobuje inflácia. Medziročný rast spotrebiteľských cien v krajine kulminoval v októbri na enormnej úrovni 85 percent. Do mája sa medziročné tempo rastu cien spomalilo na 44 percent. Turecká mena však od začiatku roka oproti doláru stratila viac ako desať percent svojej hodnoty.

Erdoğan, ktorý pred prvým zvolením sa prezidenta krajiny bol predsedom vlády, je najdlhšie slúžiacim tureckým lídrom.

Viac k témam: Prezidentské voľby v Turecku, Turecký prezident
Zdroj: SITA.sk - Recep Tayyip Erdoğan zložil prezidentskú prísahu v období celého radu domácich ťažkostí © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.