Utorok, 20. január 2026
Mimoriadne správy
- Čína zaznamenala rekordne nízku pôrodnosť, demografická kríza sa prehlbuje
- Premiér Fico sa stretol s americkým prezidentom, témou bola Ukrajina aj kríza v EÚ – VIDEO, FOTO
- Civilné obete na Ukrajine prudko vzrástli, OSN označila rok 2025 za jeden z najhorších od začiatku vojny
- Vláda Grónska neakceptuje prevzatie ostrova Spojenými štátmi za žiadnych okolností, odkázala Trumpovi
- Trump vyzval Kubu na dohodu, kým nebude neskoro. Rubio by vraj mohol byť prezidentom
Rakúsky parlament zakázal zahaľovanie tváre na verejnosti aj rozdávanie koránu
VIEDEŇ 17. mája (WebNoviny.sk) - Rakúsky parlament odhlasoval v utorok večer súbor integračných opatrení, ktorého súčasťou je zákaz nosenia odevov zahaľujúcich tvár na verejnosti alebo rozdávania koránov.
Vládna koalícia sociálnych demokratov a konzervatívcov dokázala tento balík presadiť aj napriek terajším politickým turbulenciám, ktoré vyústili do oznámenia predčasných parlamentných volieb v polovici októbra.
Za porušenie zákazu hrozí pokuta
V zmysle schváleného zákazu bude možné, takisto od októbra, uložiť za nosenie odevu zahaľujúceho tvár na verejnom priestranstve pokutu do výšky 150 eur. Opatrenie sa týka buriek používaných niektorými moslimkami, zatiaľ však nie je jasné, koľkých žien sa bude tento zákaz v Rakúsku naozaj týkať.
Uvedené opatrenie vyvolalo najnovšie kritiku nielen v radoch rakúskych Zelených, ale aj pravicovo-populistickej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ), podľa ktorej nie je dostatočne prísne.
Azylanti musia absolvovať "integračný ročník"
Súčasťou schválených opatrení je aj povinnosť absolvovať tzv. integračný ročník, v rámci ktorého budú prijatí azylanti s perspektívou zotrvania navštevovať špeciálne jazykové a "hodnotové" kurzy. Osoby s nárokom na udelenie azylu majú navyše vykonávať neplatené verejnoprospešné práce ako prípravu pred vstupom na pracovný trh. Prípadné odmietnutie sa odrazí na poskytovaných sociálnych dávkach.
Podľa vyjadrenia ministra zahraničných vecí Sebastiana Kurza, ktoré priniesla verejnoprávna televízna stanica ORF, si netreba robiť ilúzie a integrácia je veľmi dlhý proces. Dodal, že bez ohľadu na schválené opatrenia Rakúsku nezostáva nič iné, ako zastaviť prílev utečencov na svoje územie.
Viac k témam: islam, Rakúsko
Zdroj: Webnoviny.sk - Rakúsky parlament zakázal zahaľovanie tváre na verejnosti aj rozdávanie koránu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Líder Luhanskej ľudovej republiky pripúšťa návrat k Ukrajine, ak bude proruskáNasledujúci článok
Asada treba zavraždiť, vyhlásil izraelský minister
Konsolidácia je tak smutný príbeh, že tu už strácam svoj zmysel pre humor, tvrdí expremiérka Radičová – VIDEO
Pod Spišským hradom otvorili unikátny športový areál, Nordpark v Žehre spája pohyb a históriu
Vlani zanikalo viac firiem aj živností než kedykoľvek predtým, najviac živnostníkov ubudlo v stavebníctve