Sobota, 22. január 2022
Zamračené  -2,5 °C
Mimoriadne správy

Rakúsko zavádza celoštátny lockdown pre nezaočkovaných, domovy opustia len v nevyhnutných prípadoch

 Webnoviny  13. november 2021  89
Rakúsko zavádza celoštátny lockdown pre nezaočkovaných, domovy opustia len v nevyhnutných prípadoch

13.11.2021 (Webnoviny.sk) - Rakúšania, ktorí nie sú zaočkovaní proti koronavírusu a nemajú potvrdenie o prekonaní ochorenia COVID-19 budú môcť opustiť svoje domovy iba z nevyhnutných dôvodov, ako napríklad nákup potravín alebo návšteva lekára.

Takzvaný lockdown pre neočkovaných vstúpi do platnosti v noci z nedele na pondelok. Vyplýva to z vládneho nariadenia, ktoré má k dispozícii tlačová agentúra APA. Sprísnený režim sa nevzťahuje na deti mladšie ako 12 rokov. Cieľom obmedzení je "zabrániť kolapsu zdravotnej starostlivosti", uvádza sa v návrhu nariadenia.

Súhlas sa považuje za istý


Opustenie domova za účelom návštevy vakcinačného centra bude naďalej povolené a počíta sa aj s možnosťou „uspokojenia základných náboženských potrieb“. Nariadenie musí ešte schváliť výbor dolnej komory rakúskeho parlamentu, do ktorého vysielajú politické strany svojich zástupcov v závislosti od počtu poslaneckých mandátov.

Viac o téme: Koronavírus


Vzhľadom na pohodlnú väčšinu vládnej koalície v Národnej rade sa súhlas podľa agentúry APA považuje za istý. Nariadenie predbežne platí do 24. novembra a následne sa jeho účinnosť bude musieť predlžovať.

Od pondelka už v Rakúsku platia pravidlá, ktoré zakazujú neočkovaným ľuďom vstup do reštaurácií, hotelov alebo na podujatia s viac ako 25 účastníkmi.

Krajina bojuje s nízkou zaočkovanosťou


Rakúsko čelí v ostatných týždňoch znepokojujúcemu rastúcemu trendu infekcií. Úrady tam v piatok oznámili prírastok 11 798 nových prípadov ochorenia COVID-19.

Sedemdňová incidencia prípadov v Rakúsku je 760,6 na 100-tisíc obyvateľov. Rakúsko má jednu z najnižších mier vakcinácie v západnej Európe. Plne zaočkovaných proti COVID-19 je 65 percent obyvateľov krajiny, zatiaľ čo aspoň jednu dávku vakcíny dostalo 67,8 percenta.

Viac k témam: Koronavírus, Lockdown, Očkovanie proti koronavírusu
Zdroj: Webnoviny.sk - Rakúsko zavádza celoštátny lockdown pre nezaočkovaných, domovy opustia len v nevyhnutných prípadoch © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.