Piatok, 22. október 2021
Malá oblačnosť  8,3 °C
Mimoriadne správy

Rada Európy vyzvala Česko, aby dôkladne vyšetrila smrť Róma po policajnom zákroku

 Webnoviny  23. jún 2021  138
Rada Európy vyzvala Česko, aby dôkladne vyšetrila smrť Róma po policajnom zákroku

23.6.2021 (Webnoviny.sk) - Rada Európy vyzvala Českú republiku na okamžité, dôkladné a nezávislé vyšetrenie smrti Róma po policajnom zákroku v Tepliciach. Výzvu v stredu zverejnil hovorca generálneho tajomníka Rady Európy.

Podľa organizácie sú zábery z incidentu znepokojujúce a vyvolávajú mnoho otázok. Víkendovú udalosť nakrútili svedkovia.

Video zachycuje trojicu policajtov, ktorá zasahovala proti agresívnemu mužovi. Počas následného prevozu do nemocnice muž zomrel. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz.

Smrť mohlo spôsobiť predávkovanie


Lekár za predbežnú príčinu smrti označil predávkovanie drogami. Aj podľa neskoršej súdnej pitvy smrť muža nesúvisela s policajným zákrokom.

„Podľa predbežnej pitevnej správy sa u muža zistilo podozrenie z ovplyvnenia cudzorodou látkou amfetamínovej rady a pri pitve zistili chorobné zmeny vencovitých tepien srdca," povedal hovorca českej polície Daniel Vítek.

Prípad prirovnávajú k smrti Floyda


Predstavitelia českej rómskej komunity však týmto vyjadreniam neveria. Prípadom sa rozsiahlo zaoberajú aj zahraničné médiá, ktoré ho prirovnávajú k smrti Afroameričana Georgea Floyda. Českí policajti ale takéto porovnania rozhodne odmietajú.

Viac k témam: policajná brutalita, policajné násilie, úmrtie, video, vyšetrovanie, Zabitie Georgea Floyda - protesty v USA
Zdroj: Webnoviny.sk - Rada Európy vyzvala Česko, aby dôkladne vyšetrila smrť Róma po policajnom zákroku © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.