Piatok, 31. marec 2023
Jasno  7 °C
Mimoriadne správy

Rada EÚ pridala na sankčný zoznam jedenásť ľudí a štyri subjekty za porušovanie ľudských práv v Iráne

 Webnoviny  17. október 2022  48
Rada EÚ pridala na sankčný zoznam jedenásť ľudí a štyri subjekty za porušovanie ľudských práv v Iráne

17.10.2022 (Webnoviny.sk) - Rada Európskej únie (EÚ) pridala jedenásť ľudí a štyri subjekty na sankčný zoznam v súvislosti s ľudskými právami v Iráne.

Rozhodla sa tak v reakcii na úmrtie mladej ženy Mahsy Amíní vo väzbe po zatknutí mravnostnou políciou a násilnou reakciou iránskych úradov na následné demonštrácie. Rada o tom informovala na svojej webstránke.

Neprimerané použitie sily


„Európska únia a jej členské štáty odsudzujú rozsiahle a neprimerané použitie sily proti pokojným demonštrantom. To je neospravedlniteľné a neprijateľné. Ľudia v Iráne, rovnako ako kdekoľvek inde, majú právo pokojne protestovať a toto právo musí byť zabezpečené za každých okolností,“ uvádza Rada EÚ v stanovisku.

Zároveň vyzýva na okamžité zastavenie násilných zákrokov proti mierumilovným demonštrantom, prepustenie zadržaných a zabezpečenie voľného toku informácií, ako aj na objasnenie počtu mŕtvych a zatknutých, poskytnutie spravodlivého procesu pre zadržaných, vyšetrenie smrti Amíní a potrestanie zodpovedných osôb.

Sankcie sa v súvislosti so smrťou Amíní týkajú iránskej mravnostnej polície a dvoch jej kľúčových predstaviteľov.

Minister informácií vypínal inernet


Pre násilné potláčanie protestov na zozname skončila iránska polícia a niekoľkí jej lokálni náčelníci. Minister informácií zase pribudol na zozname za jeho úlohu pri vypínaní internetu krajiny.

Opatrenia, ktoré Rada prijala, pozostávajú zo zákazu cestovania a zmrazenia majetku. Občania EÚ a spoločnosti im nesmú sprístupňovať zdroje.

Režim sankcií za ľudské práva v Iráne zahŕňa aj zákaz vývozu zariadení, ktoré by sa mohli použiť na vnútornú represiu, a zariadení na monitorovanie telekomunikácií do Iránu.

Viac k témam: Ľudské práva, Porušovanie ľudských práv, Protesty, Sankcie proti Iránu
Zdroj: Webnoviny.sk - Rada EÚ pridala na sankčný zoznam jedenásť ľudí a štyri subjekty za porušovanie ľudských práv v Iráne © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.