Utorok, 25. jún 2024
Slnečno  23,6 °C
Mimoriadne správy

Putin znova vymenoval Michaila Mišustina za premiéra. Očakáva sa, že väčšina členov predošlého kabinetu si udrží svoje miesta

 Webnoviny  10. máj 2024  81  
Putin znova vymenoval Michaila Mišustina za premiéra. Očakáva sa, že väčšina členov predošlého kabinetu si udrží svoje miesta

10.5.2024 (SITA.sk) - Ruský vodca Vladimir Putin v piatok opäť vymenoval Michaila Mišustina za premiéra. Krok sa široko očakával, keďže podľa politických pozorovateľov Putin oceňuje Mišustinove skúsenosti a nízku politickú angažovanosť. Päťdesiatosemročný Mišustin, bývalý šéf ruskej daňovej služby, sa počas svojho predchádzajúceho štvorročného funkčného obdobia vyhýbal politickým vyhláseniam aj rozhovorom pre médiá.

Mišustin v súlade so zákonom v utorok predložil rezignáciu jeho kabinetu, keď Putin začal jeho piate funkčné obdobie.

Predseda dolnej komory parlamentu Viačeslav Volodin oznámil, že Putin predložil Mišustinovu kandidatúru Štátnej dume a tá sa jej bude venovať neskôr počas dňa. Na základe ústavných zmien z roku 2020 dolná komora schvaľuje kandidatúru premiéra, ktorý neskôr predloží mená kandidátov na ministrov.

Očakáva sa, že väčšina členov predošlého kabinetu si udrží svoje miesta a ich znovumenovanie je otázkou krátkeho času. Agentúra AP poukazuje na to, že osud ministra obrany Sergeja Šojgua je však nejasný po aprílovom zatknutí jeho námestníka Timura Ivanov pre úplatkárstvo. Zatknutie Ivanova je široko vnímané ako útok na Šojgua a ako možná predzvesť jeho odvolania napriek jeho úzkym osobným väzbám s Putinom.

Viac k témam: Ruský minister obrany, Rusky premiér, Ruský vodca, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk - Putin znova vymenoval Michaila Mišustina za premiéra. Očakáva sa, že väčšina členov predošlého kabinetu si udrží svoje miesta © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.