Streda, 19. jún 2024
Slnečno  27 °C
Mimoriadne správy

Putin považuje výsledok prezidentských volieb za prejav verejnej podpory jeho politiky

 Webnoviny  21. marec 2024  159  
Putin považuje výsledok prezidentských volieb za prejav verejnej podpory jeho politiky

21.3.2024 (SITA.sk) - Ruský vodca Vladimir Putin sa vo štvrtok poďakoval Rusom za hlasovanie v prezidentských voľbách. V nich si zabezpečil ďalšie šesťročné obdobie, pričom výsledok bol v podstate daný ešte pred ich začiatkom.

Výsledok volieb podľa Putina znamená „podporu politického a ekonomického smerovania krajiny, naše spoločné úspechy, ktoré by, samozrejme, mali byť ešte väčšie, ale aj teraz robia Rusko silnejším a nezávislejším".

Najvyšší počet hlasov


Ruský vodca sa Rusom prihovoril vo videu po tom, čo ústredná volebná komisia oznámila konečné oficiálne výsledky hlasovania.

Viac o téme: Vojna na UkrajinePutin podľa nich získal viac ako 76 miliónov hlasov, a teda 87 %. Je to jeho najvyšší počet za takmer 25 rokov, čo je pri moci. Trojica kandidátov zo strán spriatelených s Kremľom, ktorí pre Putina nepredstavovali hrozbu, získala medzi 3 až 4 % hlasov.

Potláčaná kritika Putina


Ruské prezidentské voľby sa uskutočnili 15. až 17. marca. Uskutočnili sa v čase najtvrdšieho záťahu na disent od čias Sovietskeho zväzu.

Akákoľvek verejná kritika Putina alebo jeho vojny na Ukrajine je potláčaná, nezávislé médiá sú obmedzené a Putinov najhlasnejší kritik Alexej Navaľnyj vo februári zomrel v arktickom väzenskom tábore.

Mnohí Rusi ukázali vzdor


Okrem toho, že Rusi nemali veľa kandidátov na výber, voľbám sa nemohli prizerať nezávislé monitorovacie organizácie a analytici poukazujú na vyššie riziko manipulácie pri hlasovaní cez internet.

Aj keď o tom, že sa Putin vyhlási za víťaza, neboli pochybnosti, mnohí Rusi ukázali vzdor a napríklad na výzvu Navaľného spolupracovníkov prišli protestne do hlasovacích miestností v nedeľu na poludnie.

Pred mnohými volebnými miestnosťami v Rusku aj na jeho veľvyslanectvách po celom svete sa v tom čase tiahli dlhé rady.

Viac k témam: Prezidentské voľby v Rusku, Ruský prezident
Zdroj: SITA.sk - Putin považuje výsledok prezidentských volieb za prejav verejnej podpory jeho politiky © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.