Piatok, 7. august 2020
Slnečno  22,9 °C
Mimoriadne správy

Putin obvinil Poľsko z toho, že môže za vypuknutie druhej svetovej vojny

 Webnoviny  28. december 2019  41
Putin obvinil Poľsko z toho, že môže za vypuknutie druhej svetovej vojny

28.12.2019 (Webnoviny.sk) - Poľské ministerstvo zahraničia si v piatok predvolalo ruského veľvyslanca Sergeja Andrejeva. Stalo sa tak po tom, čo ruský prezident Vladimir Putin v uplynulých dňoch opakovane obvinil Poľsko z toho, že môže za vypuknutie druhej svetovej vojny. Poľská tlačová agentúra PAP v tejto súvislosti informovala, že Andrejev sa mal "urgentne" dostaviť na ministerstvo vo Varšave.

Tam mu oznámili, že poľská vláda ostro odmieta nedávne výroky Putina a iných ruských predstaviteľov, ktoré pripomínajú stalinistický výklad dejín a "propagandu totalitného štátu", uviedol hovorca ministerstva Marcin Przydacz. “Je to výsmech miliónom obetí stalinistickej totality, medzi ktorými boli aj Rusi," povedal hovorca.

Putin v posledných dňoch kritizoval ako "čistý nezmysel" rezolúciu prijatú Európskym parlamentom, podľa ktorej nesie Sovietsky zväz zodpovednosť za vypuknutie druhej svetovej vojny.

Najväčší konflikt v dejinách sa začal po tom, čo sa nacistický vodca Adolf Hitler a sovietsky diktátor Josif Stalin dohodli na rozdelení si Poľska a Pobaltia na základe zmluvy o neútočení Molotov-Ribbentrop z 23. augusta 1939. Podľa Putina však Rusko k podpísaniu tohto paktu prinútili dohody, ktoré s Hitlerom uzavreli niektoré európske štáty.

Zdroj: Webnoviny.sk - Putin obvinil Poľsko z toho, že môže za vypuknutie druhej svetovej vojny © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.