Piatok, 5. december 2025
Mimoriadne správy
- Blanár rokoval so zástupcami Gruzínska a Kirgizska, cieľom je prehĺbenie hospodárskej spolupráce – VIDEO, FOTO
- Slovensko je pripravené Ukrajine opäť poskytnúť pomoc, Blanár v rámci zasadnutia NATO rokoval aj s Landauom – FOTO
- Ruskí vojaci podľa Ukrajiny uviazli v pouličných bojoch o Pokrovsk
- V českom mestečku zo školy evakuovali 450 ľudí pre obavy z výbuchu
- Nemecko rozprestiera Európsky nebeský štít
Putin je znepokojený z konfrontácie pri Kryme, z eskalácie napätia obvinil Ukrajinu
MOSKVA 27. novembra (WebNovinky.sk) - Ruský prezident Vladimir Putin povedal nemeckej kancelárke Angele Merkelovej, že je "vážne znepokojený" z víkendovej eskalácie napätia pri Kryme a následného vývoja na Ukrajine.
Merkelová volá po dialógu
Kremeľ v utorok ráno oznámil, že Putin s Merkelovou telefonoval a tlmočil jej svoje znepokojenie z konfliktu v Kerčskom prielive a vyhlásenia stanného práva na Ukrajine.
Šéf Kremľa nemeckej kancelárke povedal, že vinu za konfrontáciu nesie Ukrajina a vyvolala ju vraj z politických dôvodov.
Merkelovej hovorca Steffen Seibert uviedol, že kancelárka v rozhovore s Putinom podčiarkla potrebu deeskalácie napätia a dialógu medzi zapojenými stranami.
Rusi strieľali na ukrajinské lode
K vážnej eskalácii napätia medzi Ruskom a Ukrajinou došlo v nedeľu v Kerčskom prielive, ktorý spája Čierne a Azovské more.
V čase, keď sa cez prieliv snažili preplávať tri ukrajinské lode plaviace sa z Odesy na pobreží Čierneho mora do Mariupoľa na pobreží Azovského mora, na ne zaútočilo ruské námorníctvo. Kerčský prieliv pritom spadá pod medzinárodné vody, ruské námorníctvo tam však v posledných mesiacoch výrazne posilňuje svoju prítomnosť.
Ukrajinský parlament v pondelok večer v reakcii veľkou väčšinou hlasov prijal návrh prezidenta Petra Porošenka a ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany na vyhlásenie stanného práva. Trvať bude 30 dní.
Viac k témam: Angela Merkelová, Azovské more, Čierne more, Kerčský prieliv, Petro Porošenko, stanné právo, Vladimir Putin
Zdroj: Webnoviny.sk - Putin je znepokojený z konfrontácie pri Kryme, z eskalácie napätia obvinil Ukrajinu © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Slovensko na križovatke. Poslanci dali v prvom čítaní zelenú zrušeniu Úradu na ochranu oznamovateľov
Spoluprácu s Českou republikou je potrebné rozširovať na všetkých úrovniach, tvrdí prezident Pellegrini
Giving Tuesday v Červenom nose – žiaci vytvorili nový outfit klaunských áut, aby potešili deti v nemocniciach