Streda, 28. júl 2021
Slnečno  26,3 °C
Mimoriadne správy

Putin je za pokračovanie jadrového paktu s USA, k rozhovorom by sa mohla pripojiť aj Čína

 Webnoviny  16. október 2020  135
Putin je za pokračovanie jadrového paktu s USA, k rozhovorom by sa mohla pripojiť aj Čína

16.10.2020 (Webnoviny.sk) - Ruský prezident Vladimir Putin v piatok dôrazne vyzval na záchranu paktu o kontrole jadrových zbraní medzi Ruskom a Spojenými štátmi americkými, pričom navrhuje predĺžiť jeho platnosť minimálne o rok.

Vyhlásenie 68-ročného rodáka z Petrohradu prichádza v nesúlade so signálmi od ruských a amerických diplomatov o osude Novej dohody START, ktorej platnosť by sa mala skončiť 5. februára 2021, pokiaľ sa Moskva a Washington nedohodnú na jej predĺžení.

Vzájomná kontrola veľmocí


Uvedenú dohodu o znižovaní počtu jadrových zbraní podpísali 8. apríla 2010 v Prahe vtedajší prezidenti Ruska a USA - Dmitrij Medvedev a Barack Obama.

Každá krajina môže vlastniť maximálne 1550 strategických nukleárnych hlavíc a 700 balistických striel a bombardérov, pričom pakt obsahuje aj pravidlá pre vzájomnú kontrolu.

Dohodu chcú aj Američania


Podľa Putina by bolo "veľmi smutné, keby zmluva prestala existovať bez toho, aby ju nahradil iný zásadný dokument tohto druhu".

Jeho existenciu si prajú aj Američania. Ich šéf diplomacie Mike Pompeo dokonca vyjadril nádej, že sa k rozhovorom pripojí aj Čína.

Viac k témam: dohoda START, jadrové zbrane
Zdroj: Webnoviny.sk - Putin je za pokračovanie jadrového paktu s USA, k rozhovorom by sa mohla pripojiť aj Čína © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.