Piatok, 8. december 2023
Jasno  -5 °C
Mimoriadne správy

Putin hovorí o vytvorení nezávislej Palestíny, hlavné mesto by sa však nachádzalo v Jeruzaleme

 Webnoviny  13. október 2023  79  
Putin hovorí o vytvorení nezávislej Palestíny, hlavné mesto by sa však nachádzalo v Jeruzaleme

13.10.2023 (SITA.sk) - Ruský vodca Vladimir Putin deklaruje potrebu palestínsko-izraelských rokovaní, ktorých výsledkom by podľa neho malo byť vytvorenie nezávislej Palestíny s hlavným mestom vo východnom Jeruzaleme.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt


Referuje o tom web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na ruskú štátnu tlačovú agentúru TASS. „Ich cieľom (rokovaní, pozn.) by mala byť implementácia vzorca OSN o 'dvoch štátoch', ktorý počíta s vytvorením nezávislého palestínskeho štátu s hlavným mestom vo východnom Jeruzaleme, ktorý v mieri a bezpečí koexistuje s Izraelom,“ povedal Putin.

Zároveň uznal, že Izrael má právo na ochranu, ale „musíme sa postarať o vyriešenie tohto problému mierovými prostriedkami“. Putin predtým v stredu vyhlásil, že „politika osídľovania Izraela“ sa stala jednou z príčin vojny v regióne a každý, kto vyznáva islam, vníma „palestínsky problém“ ako veľkú nespravodlivosť.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Izraelsko-palestínsky konflikt 2023 (fotografie)

Židovský štát od vojny v roku 1967 okupuje územia na Západnom brehu Jordánu, v Pásme Gazy a vo východnom Jeruzaleme. Práve tieto oblasti chcú Palestínčania pre vytvorenie svojho budúceho štátu.

Viac k témam: Izraelsko-palestínsky konflikt, Pásmo Gazy, Ruský prezident, Útok Hamasu na Izrael, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk - Putin hovorí o vytvorení nezávislej Palestíny, hlavné mesto by sa však nachádzalo v Jeruzaleme © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.