Streda, 12. august 2020
Slnečno  26 °C
Mimoriadne správy

Putin chce posilniť právomoci parlamentu a vlády, premiér Medvedev na to podal demisiu

 Webnoviny  15. január 2020  47
Putin chce posilniť právomoci parlamentu a vlády, premiér Medvedev na to podal demisiu

15.1.2020 (Webnoviny.sk) - Ruský prezident Vladimir Putin navrhol v stredu zmenu ústavy s cieľom posilniť právomoci parlamentu a vlády. Tento krok by mohol naznačovať jeho úmysel ujať sa vysokej politickej funkcie po tom, čo sa skončí jeho prezidentský mandát. Putin v každoročnom prejave navrhol zmeniť ústavu tak, aby mohli poslanci menovať premiéra a členov kabinetu.

Parlamentný systém by škodil


Tieto právomoci má v súčasnosti prezident. “Posilním rolu parlamentu a parlamentných strán, právomoci a nezávislosť premiéra a všetkých členov kabinetu," uviedol Putin.

Zároveň však povedal, že Rusko by neostalo stabilné, ak by zaviedli parlamentný systém vlády. Prezident si má preto ponechať právo odvolávať premiéra a ministrov, menovať vysokých vojenských a bezpečnostných predstaviteľov a veliť armáde a bezpečnostným zložkám. Zdôraznil tiež, že ústavné zmeny musia ľudia schváliť v referende.

Padla vláda


Putinov súčasný mandát vyprší v roku 2024 a ruské politické elity už silno špekulujú, aké sú jeho plány do budúcnosti.

Ruský premiér Dmitrij Medvedev v reakcii na Putinove navrhované zmeny predložil svoju rezignáciu. Informovala o tom agentúra TASS.

Viac k témam: rusky premiér, ruský prezident
Zdroj: Webnoviny.sk - Putin chce posilniť právomoci parlamentu a vlády, premiér Medvedev na to podal demisiu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.