Pondelok, 11. december 2023
Mrznúci dážď  -0,6 °C
Mimoriadne správy

Putin ako nelegitímny líder, na uznanie vyzýva parlament Rady Európy a dôkaz diktatúry je vojna na Ukrajine

 Webnoviny  13. október 2023  69  
Putin ako nelegitímny líder, na uznanie vyzýva parlament Rady Európy a dôkaz diktatúry je vojna na Ukrajine

13.10.2023 (SITA.sk) - Parlamentné zhromaždenie Rady Európy prijalo v piatok rezolúciu, v ktorej vyhlásilo Rusko za diktatúru a vyzvalo medzinárodné spoločenstvo, aby po skončení jeho súčasného funkčného obdobia v roku 2024 uznalo prezidentovanie ruského vodcu Vladimíra Putina za nelegitímne. Informovalo o tom prostredníctvom svojho oficiálneho webu.

Prerušenie kontaktu s Ruskom


Parlamentné zhromaždenie taktiež vyzvalo svoje členské štáty, aby prerušili všetky kontakty s Putinom „okrem humanitárnych kontaktov a úsilia o mier“.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine„Prevažná moc prezidenta vyplývajúca z extrémne dlhého funkčného obdobia v kombinácii s nedostatkom akýchkoľvek bŕzd a protiváh, ako je silný parlament, nezávislé súdnictvo, slobodné médiá a živá občianska spoločnosť, zmenili Ruskú federáciu de facto na diktatúru,“ uviedlo parlamentné zhromaždenie.

Moc ako prezident do roku 2036


Putin má v Rusku moc ako prezident alebo premiér od roku 2000. Zmeny ruskej ústavy z júla 2020 umožnili Putinovi potenciálne zostať v prezidentskom úrade až do roku 2036.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v októbri 2023 (fotografie)

Parlamentné zhromaždenie v rezolúcii označilo vojnu Ruska proti Ukrajine za dôkaz, že diktatúry „predstavujú hrozbu pre medzinárodný mier a bezpečnosť a pre územnú celistvosť a politickú nezávislosť svojich susedov“.

Viac k témam: Ruský prezident, vojna na Ukrajine, Zmena ústavy
Zdroj: SITA.sk - Putin ako nelegitímny líder, na uznanie vyzýva parlament Rady Európy a dôkaz diktatúry je vojna na Ukrajine © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.