Streda, 12. august 2020
Slnečno  25,4 °C
Mimoriadne správy

Puigdemont sa chce vrátiť do Španielska, pred zatknutím by ho mohla ochrániť imunita europoslanca

 Webnoviny  14. január 2020  36
Puigdemont sa chce vrátiť do Španielska, pred zatknutím by ho mohla ochrániť imunita europoslanca

14.1.2020 (Webnoviny.sk) - Bývalý katalánsky prezident Carles Puigdemont zvažuje návrat do Španielska. Musí mať však istotu, že ho vďaka imunite, ktorou disponuje ako člen Európskeho parlamentu (EP), nezatknú.

Po zasadnutí parlamentu v Štrasburgu pre agentúru AP v pondelok povedal, že chce pracovať na prepustení niekdajšieho viceprezidenta Katalánska Oriola Junquerasa, ktorý sa spolu s ním podieľal na organizovaní referenda o nezávislosti tohto regiónu od Španielska.

Puigdemont vyhlásil, že počas niekoľkých týždňov očakáva jasné potvrdenie od parlamentu, ktoré mu zaručí bezpečnosť. "Španielsko musí akceptovať moju imunitu," vyhlásil politik.

Španielsky súd v októbri poslal Junquerasa na 13 rokov za mreže. Súdny dvor Európskej únie (ECJ) však v decembri rozhodol, že získal právo na imunitu, keď ho v máji zvolili do Európskeho parlamentu (EP). "Mal by tu byť s nami. Má na to rovnaké právo," vyhlásil Puigdemont.Fotogaléria: Carles Puigdemont


Viac k témam: Katalánsko
Zdroj: Webnoviny.sk - Puigdemont sa chce vrátiť do Španielska, pred zatknutím by ho mohla ochrániť imunita europoslanca © SITA Všetky práva vyhradené.

Hodnotenie článku

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.