Streda, 1. február 2023
Slabý dážď  1,3 °C
Mimoriadne správy

Prvé kolo prezidentských volieb v Česku by vyhral Babiš. Ako ovplyvní verdikt súdu hlasovanie?

 Webnoviny   9. január 2023  71
Prvé kolo prezidentských volieb v Česku by vyhral Babiš. Ako ovplyvní verdikt súdu hlasovanie?

9.1.2023 (Webnoviny.sk) - Najviac hlasov by teraz v českých prezidentských voľbách podľa prieskumu agentúry Ipsos získal expremiér Andrej Babiš (ANO), ktorého by volilo 28,6 percenta respondentov.

Na druhom mieste je Petr Pavel (27,8 %) a tretia je Danuše Nerudová (24,6 %). Informuje o tom spravodajský portál TN.cz.

Verdikt môže Babišovi pomôcť


Prieskum agentúry Ipsos sa konal 5. až 8. januára, čiže ešte pred tým, ako súd zbavil Andreja Babiša obžaloby v kauze Čapí hnízdo.

Podľa politológa Josefa Mlejnka môže toto rozhodnutie ďalší vývoj prezidentských volieb ovplyvniť.

„Babišovi to rozhodne pomôže v druhom kole. V tom prvom predpokladám, že získa skôr hlasy svojich stálych priaznivcov," povedal Mlejnek.

„V druhom je však možné, že šéf hnutia ANO dostane aj hlasy voličov, ktorí by ho predtým pre trestné stíhanie nepreferovali a nepatria k skalným priaznivcom Babiša. Môžu ho uprednostniť napríklad tí, na ktorých dopadajú vysoké ceny energií," vysvetlil politológ.

Druhé kolo o dva týždne


Prvé kolo českých prezidentských volieb bude počas najbližšieho piatku a soboty. V piatok budú volebné miestnosti otvorené od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.

Prípadné druhé kolo bude nasledovať o dva týždne neskôr, čiže v piatok 27. a v sobotu 28. januára.

Viac k témam: Prezidentské voľby v Česku
Zdroj: Webnoviny.sk - Prvé kolo prezidentských volieb v Česku by vyhral Babiš. Ako ovplyvní verdikt súdu hlasovanie? © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.