Utorok, 30. máj 2023
Mimoriadne správy

Prokurátori žiadajú súdny proces pre exprezidenta Sarkozyho, kampaň mu mal financovať líbyjský diktátor

 Webnoviny  12. máj 2023  67  
Prokurátori žiadajú súdny proces pre exprezidenta Sarkozyho, kampaň mu mal financovať líbyjský diktátor

12.5.2023 (SITA.sk) - Francúzska prokuratúra chce poslať bývalého prezidenta Nicolasa Sarkozyho a 13 ďalších osôb pred súd. Dôvodom sú obvinenia, že Sarkozyho prezidentská kampaň v roku 2007 bola nezákonne financovaná vládou zosnulého líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího.

Najväčší prípad korupcie


Vo všeobecnosti sa sudcovia vo Francúzsku riadia žiadosťami prokurátorov, aj keď nie vždy. Prípad je najväčším a najšokujúcejším z viacerých vyšetrovaní korupcie, do ktorých bol zapletený Sarkozy. Vo dvoch ďalších bol odsúdený. Vo všetkých prípadoch však pochybenia odmieta.

Vyšetrovanie trvá už niekoľko rokov


V prípade Líbye je obvinený z nezákonného financovania kampane, sprenevery, pasívnej korupcie a ďalších súvisiacich trestných činov. Sarkozyho vyšetrujú v prípade Líbye od roku 2013.

Vyšetrovatelia skúmali tvrdenia, že Kaddáfího vláda v roku 2007 tajne dala Sarkozymu 50 miliónov eur na jeho víťaznú kampaň. Táto suma by bola viac ako dvojnásobok vtedajšieho zákonného limitu na financovanie kampane vo výške 21 miliónov eur a znamenala by porušenie francúzskych pravidiel proti financovaniu kampane zo zahraničia.

Viac k témam: Bývalý prezident, Francúzsky prezident, Korupcia, Sprenevera, Súdy
Zdroj: SITA.sk - Prokurátori žiadajú súdny proces pre exprezidenta Sarkozyho, kampaň mu mal financovať líbyjský diktátor © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.