Sobota, 22. január 2022
Zamračené  -3,1 °C
Mimoriadne správy

Pripomenuli si obete júlových povodní, konal sa pietny obrad v katedrále v Aachene

 Webnoviny  28. august 2021  129
Pripomenuli si obete júlových povodní, konal sa pietny obrad v katedrále v Aachene

28.8.2021 (Webnoviny.sk) - Nemeckí vládni predstavitelia, náboženskí lídri, záchranári a osoby, ktoré prežili extrémne júlové povodne v západnom Nemecku, si v sobotu pripomenuli obete živelnej pohromy.

Na pietny obrad v katedrále v Aachene prišli kancelárka Angela Merkelová, prezident Frank-Walter Steinmeier či predseda Nemeckého spolkového snemu Wolfgang Schäuble.

Pripomienka obetí


Masívne povodne zasiahli západné Nemecko 14. a 15. júla. Vyžiadali si viac ako 180 mŕtvych.

Dnes myslíme na ľudí, ktorým povodne vzali všetko: ich domovy, ich majetok, ich spomienky, ich životné sny. My, celá krajina, stojíme pri vás ... My, celá krajina, s vami dnes smútime,“ vyjadril sa Steinmeier.

Hovorili aj preživší a záchranári


Na obrade hovorili aj preživší a záchranári. Obyvateľka mesta Bad Neuenahr-Ahrweiler Renate Steffes uviedla, že „strašné zážitky“ z povodní otriasli jej životom a na opísanie toho, čo sa dialo, ťažko hľadá slová.

Rečníci počas obradu pripomenuli dôležitosť uznať a pripomínať si straty, aby ľudia mohli napredovať vpred. Obnova a zotavenie sa podľa nich však bude istý čas trvať.

Zdôraznil nádej


Katolícky biskup a predseda nemeckej konferencie biskupov Georg Bätzing podľa svojich slov vidí v množstve ľudí, ktorí ponúkli pomoc postihnutým komunitám a ľuďom, „záblesk nádeje“.

„Poľaviť zážitkom a vyrovnať sa so stratami a zraneniami trvá nejaký čas. Smútok za tými, ktorých sme stratili, si vyžaduje čas a na obnovu a začatie znova je potrebné neskutočné množstvo síl," skonštatoval.

Viac k témam: obete, povodne, prírodná katastrofa
Zdroj: Webnoviny.sk - Pripomenuli si obete júlových povodní, konal sa pietny obrad v katedrále v Aachene © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.