Sobota, 16. október 2021
Slnečno  9,2 °C
Mimoriadne správy

Prímerie medzi Izraelom a hnutím Hamas víta aj Borrell, vyzýva k oživeniu mierových rokovaní

 Webnoviny  21. máj 2021  167
Prímerie medzi Izraelom a hnutím Hamas víta aj Borrell, vyzýva k oživeniu mierových rokovaní

21.5.2021 (Webnoviny.sk) - Šéf európskej diplomacie Josep Borrell privítal prímerie medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas v Pásme Gazy. V piatkovom vyhlásení pochválil „Egypt, Katar, Organizáciu Spojených národov, Spojené štáty a ďalších, ktorí zohrali rolu“ v jeho v sprostredkovaní.

Ako však zdôraznil, len oživenie dlhodobých mierových rokovaní dokáže zabezpečiť, že boje, ako počas ostatných 11 dní, už znova nevypuknú.

„Situácia v Pásme Gazy je dlhodobo neudržateľná. Len politické riešenie prinesie udržateľný mier a koniec pre celý palestínsko-izraelský konflikt,“ uviedol v stanovisku s tým, že „obnova politického obzoru smerom k dvojštátnemu riešeniu v súčasnosti zostáva mimoriadne dôležitá“. Európska únia (EÚ) je pripravená pomôcť obom stranám dosiahnuť to, dodal.

EÚ dlhodobo podporuje dvojštátne riešenie izraelsko-palestínskej otázky, no blok je rozdelený v tom, ako riešiť vzťahy s Izraelom a Palestínčanmi. Maďarsko napríklad v utorok zablokovalo zverejnenie spoločného vyhlásenia na margo konfliktu.

Viac k témam: mierové rokovania, ozbrojený konflikt, Pásmo Gazy
Zdroj: Webnoviny.sk - Prímerie medzi Izraelom a hnutím Hamas víta aj Borrell, vyzýva k oživeniu mierových rokovaní © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.