Piatok, 27. máj 2022
Slabý dážď  14,6 °C
Mimoriadne správy

Primárky francúzskej ľavice vyhrala Taubiraová, rozhádanú ľavicu sa jej zjednotiť nepodarilo

 Webnoviny  31. január 2022  57
Primárky francúzskej ľavice vyhrala Taubiraová, rozhádanú ľavicu sa jej zjednotiť nepodarilo

31.1.2022 (Webnoviny.sk) - Rozdiely vo francúzskej politickej ľavici sa pred nadchádzajúcimi aprílovými prezidentskými voľbami naďalej prehlbujú, čo marí jej šancu na dobrý výsledok. Ľavicoví kandidáti v pondelok oznámili, že plánujú pokračovať s ich kampaňami, hoci v online hlasovaní si za spoločnú kandidátku vybrali bývalú ministerku spravodlivosti Christiane Taubiraovú.

Taubiraová vyzvala na jednotu


Takzvané „ľudové primárky“ mali byť demokratickým úsilím o zjednotenie ľavice. Ďalší kandidáti však proces hlasovania neuznali a vyhlásili, že nevyjdú v ústrety jeho výsledku. Taubiraová, ktorá sa pridala do boja o prezidentské kreslo začiatkom mesiaca, v nedeľu večer vyzvala na jednotu. Uviedla, že chce s ostatnými kandidátmi telefonovať, aby im navrhla alianciu.

Krátko po zverejnení výsledku online hlasovania však kandidát Zelených Yannick Jadot vyhlásil, že jej nemá čo povedať. Krajne ľavicový kandidát Jean-Luc Mélenchon sa vyjadril, že sa jej kandidatúry neobáva. Socialistická kandidátka a primátorka Paríža Anne Hidalgová zase trvala na tom, že bude pokračovať vo svojej kampani.

Macron kandidatúru zatiaľ nepotvrdil


Prezidentské voľby sú naplánované na apríl - prvé kolo 10. a druhé 24. apríla. Žiaden z ľavicových kandidátov sa však nezdá byť v pozícii, že by sa dostal do druhého kola.

Podľa prieskumov verejnej mienky bude jedným z kandidátov v druhom kole súčasný centristický prezident Emmanuel Macron, od ktorého sa očakáva potvrdenie kandidatúry v nadchádzajúcich týždňoch. Jeho najväčšími konkurentmi budú podľa prieskumov kandidáti z konzervatívnej strany a krajnej pravice.

Viac k témam: Prezidentská kampaň, Prezidentské voľby vo Francúzsku
Zdroj: Webnoviny.sk - Primárky francúzskej ľavice vyhrala Taubiraová, rozhádanú ľavicu sa jej zjednotiť nepodarilo © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.