Piatok, 27. máj 2022
Slabý dážď  14,6 °C
Mimoriadne správy

Prieskumníci objavili nedotknutý koralový útes, UNESCO vyzýva na hľadanie a mapovanie ďalších

 Webnoviny  20. január 2022  117
Prieskumníci objavili nedotknutý koralový útes, UNESCO vyzýva na hľadanie a mapovanie ďalších

20.1.2022 (Webnoviny.sk) - Morskí prieskumníci objavili „nedotknutý“ trojkilometrový koralový útes v hĺbke 30 metrov pri pobreží Tahiti vo Francúzskej Polynézii. Informoval o tom spravodajský portál BBC.

Je to jeden z najväčších objavených koralových útesov v tejto hĺbke, tvrdí Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO), ktorá misiu viedla.

Ako uviedol expert UNESCO Julian Barbiere, takýchto ekosystémov je pravdepodobne omnoho viac, iba „o nich nevieme“. „Mali by sme pracovať na ich zmapovaní a ochrane,“ podotkol.

Útes našli počas novembrovej potápačskej expedície do hĺbky známej ako oceánska „zóna súmraku“. Táto expedícia bola súčasťou globálnej misie na mapovanie morského dna.

Viac k témam: Koralové útesy
Zdroj: Webnoviny.sk - Prieskumníci objavili nedotknutý koralový útes, UNESCO vyzýva na hľadanie a mapovanie ďalších © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.